11 druhov klincov používaných v stavebníctve
Odkedy ľudia niečo stavajú, používajú aj klince. Aj v čase dávno minulých, v Rímskej ríši sa používali ručne vyrábané klince. Neskôr v 16.storočí to už boli rezané. Aj keď škála klincov nebola tak široká ako teraz, predsa len obstáli v skúške času.
V súčasnej dobe existuje obrovská rozmanitosť klincov, ale tu si spomenieme tie, s ktorými sa s najväčšou pravdepodobnosťou stretnete pri výstavbe domu.
Podkladové klince
Tieto klince sa používajú na kladenie preglejkových podláh alebo podkladov na existujúce podlahy alebo na drevené trámy. Majú tenšie drieky, aby sa minimalizovalo riziko rozštiepenia. Ich najpozoruhodnejšou vlastnosťou sú krúžky po ich dĺžke, ktorá dodáva klincom väčšiu uchopovaciu silu ako rovný klinec.
Bežné klince
Tieto klince, tiež nazývané stavebné klince, majú rovné drieky a ploché hlavy. Pri stavbe domov sa často používajú bežné klince na rámovanie a zvyčajne sa inštalujú pomocou nastreľovacej pištole.
Duplexné klince
Duplexný alebo dvojhlavý klinec má dve hlavy prípadne jednu predĺženú. Spodná hlava sa opiera o povrch dreva, do ktorého sa pribíja, zatiaľ čo druhá hlava je navrhnutá tak, aby sa klince dali ľahko odstrániť kladivom alebo vyťahovačom klincov. Duplexné klince sa používajú na dočasné konštrukcie, ako sú lešenia alebo betónové formy.
Sinker klince
Sú to štíhle drôtené klince potiahnuté vinylom, ktoré sú používané v ťažko dostupných miestach. Trenie zohrieva klinec, roztaví vinylový povlak a vytvorí hladký a ľahký klinec. Keď je zafixovaný, krúžky na vrchu ho pomáhajú držať, kým vinyl chladne a tuhne, čím sa vytvorí adhézna väzba.
Strešné klince
Majú hlavičky, ktoré sú neúmerne väčšie v porovnaní s ich stopkami, čo im pomáha držať šindle alebo iné strešné materiály na mieste. Niektoré strešné klince majú pod hlavou malý plastový kotúč podobný podložke. Tým sa zväčšuje povrch materiálu, ktorý klinec drží na svojom mieste.
Prstencové klince
Tiež známe ako klince na sadrokartón. Prstencové klince majú sériu krúžkov pozdĺž ich drieku, a tie napomáhajú stabilite klincov v dreve či sadrokartóne. Keď sa používajú s mäkkým drevom, krúžky vytlačia drevené vlákna, a keď sú pribité, drevo sa vráti na svoje miesto okolo krúžkov a držia klinec na mieste.
Palubné klince
Rovnako ako podkladové klince, aj palubné klince sú krúžkované. Dizajn pomáha zaistiť, aby ostali na svojom mieste napriek vysychaniu dreva a poveternostným podmienkam, ktorým sú terasy vystavené.
Špirálové klince
Zatiaľ čo krúžky prstencového klinca sú navzájom rovnobežné, drieky špirálového klinca vyzerajú skôr ako skrutky. Zatiaľ čo prstencové klince používame na mäkké drevo, špirálové klince sa používajú pri tvrdom dreve, ktoré je hustejšie a ťažšie sa doň preniká.
Murárske klince
Na to, aby ste mohli zatĺcť klinec do cementu alebo kameňa, budete potrebovať hrubšiu stopku, ako sú tie na bežných klincoch. Murárske klince majú tiež ryhované alebo drážkované stopky, ktoré im pomáhajú preniknúť do najtvrdších povrchov. Na pribíjanie klincov do muriva je nutné použiť ťažšie kladivo, prípadne elektrický skrutkovač.
Rezané klince
S rezanými klincami sa najčastejšie stretnete pri práci na dome navrhnutom tak, aby pôsobil staromódnym dojmom alebo pri rekonštrukciách rôznych zrubov, či chát, kde chcete ponechať autenticitu. Tieto klince štvorcového tvaru sú rezané z kovových plechov namiesto drôtu. Nájdete ich iba v špecializovaných predajniach alebo budú vyrábane na požiadanie.
Krabicové klince
Tento druh klincov s veľmi tenkými stopkami je navrhnutý tak, aby pri zatĺkaní klinca neštiepili drevo. Ich názov pochádza z ich použitia pri stavbe drevených debien. Neposkytujú veľkú oporu, preto ich nie je možné využiť v situáciách, ktoré si vyžadujú pevnosť konštrukcie. Jeho bežné použitie v domácnostiach je pri inštalácii šindľových obkladov, pretože ich tenké stopky nespôsobujú praskliny.
Správny výber klincov
Pred tým, než sa pustite do akejkoľvek práce, naštudujte si, aké klince sú pre vašu činnosť najlepšie. Je pravdou, že tvrdšie drevá ako sú javor, orech dub sú schopné lepšie držať klince, pretože majú viac vlákien na ich uchytenie, aj keď je pravdou, že sú náchylnejšie na štiepenie. Menej vlákien v mäkkom dreve nezachytia klinec tak dobre. Možno viete, že ihličnaté drevo je obľúbené v stavebných projektoch kvôli ľahkej práci s týmto druhom dreva, vrátane pribíjania spojovacích prvkov. Na kompenzáciu nižšej hustoty vlákien sa používajú dlhšie klince a v niektorých prípadoch aj nátery.
Naučte sa všetko o materiáloch, ktoré držia stavebné materiály pohromade. Ak sa vám do štúdia nechce, tak u nás PILSTAVE vám veľmi radi poradíme.
ZDROJE: https://mtcopeland.com/blog/types-of-nails-for-every-construction-project/