Ako ho upraviť svahovitý terén v záhrade

Ak máte v okolí domu svahovitý terén, nemusíte zúfať. Vyrovnanie záhrady môže byť náročná práca, ale po úprave sa údržba záhrady výrazne uľahčí. Dobre vyrovnaná záhrada môže dodať vašej nehnuteľnosti príťažlivosť a hodnotu. 

 

Najprv posúďte svah a možnosti

Prvou úlohou pri akejkoľvek šikmej záhrade je naozaj vedieť, s čím máte do činenia. Aký strmý je svah, aká je pôjda, čo obklopuje záhradu a kam dopadá svetlo.

Ďalším krokom je vaša potreba. Či je vašim cieľom okrasná alebo úžitková záhrada, prípadne hracia plocha, priestor pre hydinu. Je nutné zvážiť aj to, aká bude celková údržba budúcej záhrady.

Hlavné úvahy vo svahovitej záhrade by teda mali byť:

  • bezpečnosť – aby nehrozilo nebezpečenstvo pošmyknutia alebo zakopnutia
  • prístupnosť – aby záhrada bola prístupná aj pre niekoho s obmedzenou pohyblivosťou, a aby dala pridanú hodnotu nehnuteľnosti
  • materiály – aby zodpovedali štýlu vašej nehnuteľnosti a osobnosti
  • rozpočet – aby ste získali za svoje peniaze čo najlepšiu hodnotu
  • údržba – aby bol zabezpečený dobrý prístup na kosenie, odstraňovanie buriny, prerezávanie a všeobecnú údržbu. Ak by údržba mala byť problémom, ani sa nenazdáte a záhrada bude vyzerať unavene a spustne

 

 

Na svahovitej záhrade je dôležité dispozičné riešenie a štruktúra, v tesnom závese po bezpečnosti. Bezpečnosť nemôžeme opomínať, a na tú je treba myslieť aj do budúcna. Zvážte bezpečný prístup, ktorý bude viesť do časti vašej vyvýšenej záhrady. Majte na pamäti, že chodníky a schody nie sú len na prepojenie výškových rozdielov, ale v určitej fáze sa bude musieť niekto presunúť medzi terasami s kosačkou, fúrikom, podnosom čaju, možno aj s kočíkom alebo invalidným vozíkom.

 

Udržujte svoj terén

Terasovanie svahovitej záhrady ju urobí použiteľnejšou a atraktívnejšou. Je dôležité myslieť na odolnosť, vizuálny vzhľad, ale tiež na to, aký je váš štýl - tradičný alebo moderný. V neposlednom rade je to aj finančný rozpočet, ktorý ovplyvní výber materiálov.

 

Drevo ako palisáda je v záhrade skvelým materiálom, ktorý má mäkší, prirodzenejší vzhľad. Na palisády sa často využívajú drevené prvky a podvaly. Sú oveľa lacnejšie ako výrobky zo žuly či kameňa. Ak je to žiaduce, môžu byť dokonca natreté farbou podľa vášho výberu. Drevené komponenty sú však tiež o niečo náchylnejšie na podmáčanie, ktoré sa môže na svahu a jeho pripevnení vyskytovať znova a znova. Ich životnosť je možné predĺžiť výberom najvyššej kvality dreva a najlepšieho konzervačného ošetrenia.

 

Mnoho ľudí využíva na palisády aj staré tehly a využíva tak „upcycling“. Takéto oporné múriky dodajú vašej záhrade to správne čaro. Pri stavbe múrov zo starých tehál máte na výber medzi vymurovaním klasicky pomocou malty alebo suchým spôsobom, pri ktorom sa používa namiesto malty hlina.

 

Ak sa rozhodnete investovať betónových oporných múrov pre najlepšiu trvanlivosť, máte na výber z rôznych tvarov, farieb či povrchovej úpravy. Navštívite naše predajne PILSTAV alebo www.pilstav.sk a nájdete v nich aj tieto:

  • Premac Hangflor – veľmi obľúbené betónové svahové vegetačné tvárnice Hangflor® pre spevnenie svahu, sú ideálne aj do oblúka. Záhrada vo svahu s tvárnicami spevnie a rozkvitne zároveň. Do tvárnic si môžete posadiť rôzne druhy trvaliek, letničiek alebo stálozelené dreviny. Dĺžka betónových tvárnic je 28cm, šírka 35cm a výška 20cm. Farba sivá, no v ponuke sú aj iné farebné prevedenia.
  • Premac City Palisáda – moderný mestský dizajn, jednoduché línie a hladký povrch predurčujú palisádu City® do priestorov s moderným a súčasným charakterom. Betónové palisády City tvoria perfektný ucelený stavebný systém. Medzi prednosti týchto palisád patria - tvarová variabilnosť kladenia, mechanická stabilita, mnohostrannosť použitia. Ich bežná dĺžka je 60cm, šírka 16,2cm a výška 12cm. Majú trendovú grafitovú farbu

 

Pri pohľade na vašu svahovitú záhradu viete, že stojíte pred výzvou. No za každou výzvou je určitý výsledok. Začlenením výsadby, trávnikov, schodov, vodného prvku a osvetlenia môžete vytvoriť zóny a terasy, ktoré využijú potenciál vášho „problémového“ svahu a premenia ho na vizuálny pôžitok.

 

ZDROJE: https://www.haywood-landscapes.co.uk/haywood-blog/setting-the-scene-for-a-sloping-garden

Ak máte v okolí domu svahovitý terén, nemusíte zúfať. Vyrovnanie záhrady môže byť náročná práca, ale po úprave sa údržba záhrady výrazne uľahčí. Dobre vyrovnaná, rovná záhrada môže dodať vašej nehnuteľnosti príťažlivosť a hodnotu.