Ako na vegetačnú zelenú strechu

To, že zelené strechy nie sú žiadnou novinkou je už dávno známe a môžu mať rôzne podoby. Vyzerať pestrejšie a dokonca z nich môže byť aj úžitok. A tým úžitkom nie sú myslené len plodiny. Vegetačné strechy tiež šetria náklady za energie a poskytujú množstvo ďalších výhod. V čase, keď sa všade navôkol skloňujú slovné spojenia vysoká cena  energií, alternatívne zdroje, úspora energií, ale aj ekológia je namieste priblížiť si postup ako vytvoriť a zatepliť takúto strechu.

Konvenčné skladby striech so substrátmi majú vyššie nároky na statické vlastnosti, než vegetačné strechy s hydrofilnou minerálnou vlnou ISOVER. A práve ich nízka hmotnosť umožňuje realizovať vegetačnú strechu aj pri rekonštrukciách, kde nás často obmedzuje nosná konštrukcia.

Zelené a vegetačné strechy je možné realizovať aj pri rekonštrukcii strechy, avšak pred ozelenením je nutné pôvodnú strechu doplniť o novú tepelnú izoláciu, aby dosahovala súčasný energetický štandard.

V prípade rekonštrukcií existujúcich striech so zámerom pridania vegetačnej je potrebné vyriešiť všetky nedostatky, napr. ak do nej zateká, vykonať generálnu opravu, alebo dokonca demontáž strešného plášťa a vytvorenie úplne novej strechy. V ostatných prípadoch je možné prevedenie napr. inverzného zateplenia doplnené o zeleň. 

 

Vytvorenie vegetečnej, zelenej strechy

Hydrofilná minerálna vlna ISOVER slúži ako čiastočná náhrada substrátu, do ktorej sa môžu rastliny bez problémov zakoreniť. Zároveň slúži aj ako drenážna a hydroakumulačná vrstva. Ak si chcete zaistiť vyššiu hydroakumuláciu, môžete dosky z hydrofilnej vlny vrstviť na seba a prekladať s 50 mm substrátu. Takto si vytvárate dynamickú profiláciu povrchu, bez toho aby ste preťažovali nosnú konštrukciu, ako sa to často stáva pri substrátových riešeniach. Využiť môžete dva typy hydrofilnej minerálnej vlny:

  • ISOVER FLORA – plne alebo čiastočne nahrádza zeminu. Ľahká, vzdušná, je veľmi dobre vodopriepustná a výborne odvádza prebytočnú dažďovú vodu, čo ale nebráni rastlinám vegetovať aj v období bez prirodzenej dažďovej zálievky. Použitie - spodná vrstva vegetačného súvrstvia pri zelených strechách
  • ISOVER INTENSE - spevnené substrátové dosky, ktoré a používajú ako vystužujúca vrstva na panely ISOVER FLORA. Majú výbornú pevnosť v tlaku a sú preto vhodné aj ako spodná vrstva vegetačného súvrstvia so substrátom.

 

Realizácia vegetačnej zelenej strechy

Pred realizáciou zelenej strechy odporúčame konzultáciu so statikom, aby preveril únosnosť vašej strechy a v prípade novostavby správne navrhol jej zaťaženie. Pri realizácií nepochôdznej, extenzívnej plochej strechy je potrebné začať tepelnou izoláciou spolu s vyspádovaním a ukončiť to hydroizoláciou proti prerastaniu koreňov na báze PVC. Ďalším krokom je odstránenie nečistôt a vody zo strechy. Pripravte si materiál potrebný na realizáciu zelenej strechy.

  • Geotextília 300 g/m2
  • Nerezový dilatačný profil + spojovacie kusy
  • Riečne kamenivo frakcia 16/32
  • Drenážna fólia PLATON DE 25
  • Hydrofilná izolácia ISOVER Flora hrúbky 50 mm
  • Minerálny substrát
  • Rozchodníkové koberce
  • Revízna šachta pre strešnú vpusť

 

Pokiaľ ste tieto kroky zrealizovali, môžete sa pustiť do samotnej realizácie. V prvom kroku sa budú pokladať pásy geotextílie, ktoré slúžia ako ochrana proti mechanickému poškodeniu a musia mať dostatočný presah, približne 100 mm. Odporúčame dôkladne si premerať strechu, uľahčíte si tým prácu pri rezaní izolácie a drenážnej fólie. Plošná hmotnosť tejto geotextílie by mala byť 300 g/m2.

Ďalším nie menej dôležitým krokom je rozmiestnenie dilatačných nerezových profilov, podľa vopred pripraveného plánu. Tento úkon odporúčame realizovať mimo strechy, aby nedošlo k poškodeniu hydroizolácie a následne rozmiestniť na streche. Dilatačné profily zastabilizujeme štrkom, pod ktorý ešte položíme dve vrstvy geotextílie zafixované pod ohyb profilovej lišty. Do vymedzeného priestoru medzi profily položíme na geotextíliu drenážnu fóliu a pri krajoch upravíme do požadovaného rozmeru. Na to uložíme substrátové dosky - hydrofilnú vlnu ISOVER Flora, rozmiestnime minerálny substrát v hrúbke 20 – 30 mm a napokon aplikujeme finálnu vrstvu - rozchodníkové koberce. Tie rozrolujeme a konce navzájom zapracujeme. Po okrajoch doplníme riečny štrk do potrebnej výšky. Napokon zelenú strechu ešte výdatne polejeme. Hydrofilná vlna ISOVER Flora dokáže absorbovať až 90% vody.

 

Starostlivosť o zelenú strechu

Tento typ vegetačnej strechy, ktorý sme si popísali v postupe je úsporný a tzv. bez údržbový. Po zakorenení rastlín zalievanie nie je potrebné, postačia zrážky. Približne 2x do roka ju skontrolujte, zbavte sa nežiadúcich nánosov a doplňte živiny v podobe hnojiva.

 

Výber rastlín pre zelené vegetačné strechy

Pri výbere rastlín na vegetačnú strechu treba zvážiť dve veci a to:

  • čo sa páči vám (investorovi)
  • čo je vôbec možné zasadiť

Pri výbere rastlín Vám radi pomôžeme u nás v PILSTAVE, kde dostanete nielen poradenstvo, ale hlavne nakúpite za skvelé ceny všetko, čo potrebujete na realizáciu zelenej vegetačnej strechy. A nezáleží na tom, či je to strecha nová, alebo rekonštruovaná.

 

Celý aplikačný postup nájdete na TOMTO ODKAZE

To, že zelené strechy nie sú žiadnou novinkou je už dávno známe a môžu mať rôzne podoby. Vyzerať pestrejšie a dokonca z nich môže byť aj úžitok. A tým úžitkom nie sú myslené len plodiny. Vegetačné strechy tiež šetria náklady za energie a poskytujú množstvo ďalších výhod. V čase, keď sa všade navôkol skloňujú slovné spojenia vysoká cena energií, alternatívne zdroje, úspora energií, ale aj ekológia je namieste priblížiť si postup ako vytvoriť a zatepliť takúto strechu.