Ako udržať čistú kúpeľňu

 

Predstava kúpeľne bez plesní, príjemne vyzerajúca so sviežou vôňou! Určite je to možné a prekvapivo jednoduché.

 

Aj keď sa môže zdať, že téma udržiavania čistej kúpeľne sa na naše stránky so stavebným materiálom vôbec nehodí, opak je pravdou. Na moderný dizajn kúpeľne s nízkou údržbou a jednoduchým čistením je treba myslieť už pri renovácii alebo výstavbe nového domu. Jednoduché čistenie kúpeľne môže byť veľmi cenné, keďže šetrí čas, udržuje ju odolnú voči plesniam a znižuje bolesti hlavy pri čistení.

 

Znížte množstvo vecí v kúpeľni

Nie pre každého je zábavné tráviť čas upratovaním kúpeľne, aj keď pár takýchto jedincov sa predsa len nájde. Ak k nim nepatríte, odporúčame sa držať hesla: „menej je viac“. Čomu by ste sa teda mali v kúpeľni vyhnúť?

  • toalety s plastovými nádržkami, ktoré sa už v priebehu niekoľkých dní zafarbia a po rokoch majú nepríjemný žltý odtieň
  • masívne rámové sprchové zásteny, sú často magnetom na usadzovanie nečistôt, plesní a škvŕn, najmä v blízkosti rámu a okolo neho
  • veľmi malé dlaždice, a tým nadmerná škárovacia hmota, ďalší magnet na špinu a škvrny

Pre čistý dizajn kúpeľne platí, že čím menej rohov, hrán, škár, neprehľadného priestoru, tým menej je potrebného času na čistenie! To znamená, že čím je výrobok v kúpeľni jednoduchší, tým sa lepšie čistí. Ďalším dobrým pravidlom je vyhýbať sa úzkym, ťažko dostupným miestam. 

 

 

Pár tipov pre uľahčenie udržania čistoty

Mnoho moderných toaliet je už umiestnených rovnobežne so zadnou stenou, prípadne sú nádržky osadené priamo v stene. A to je najlepším prínosom pri čistení týchto toaliet, keďže ste sa zbavili nepohodlných úzkych priestorov, ktoré je nutné nestále čistiť. Úsporu času pri upratovaní získate aj tým, že sa čo najviac zameriate na rovné strany, ktoré nezbierajú prach.

Ako sme už vyššie spomenuli, aj bezrámové sprchové zásteny vám dokážu ušetriť čas. Samotné sklo s menším množstvom chrómových rámov alebo držiakov sa oveľa ľahšie čistí. Ak sa rozhodnete pre bezbariérovú sprchu, odporúčame aj sklenený panel, ktorý zadrží prúd vody pri sprchovaní a zabezpečíte, že voda nebude striekať na celú vašu kúpeľňu. Sklo môžete potiahnuť nanotechnologickými nátermi, aby ste znížili hromadenie špiny a škvŕn. Tieto produkty znižujú usadzovanie nečistôt, uľahčujú čistenie a zachovajú dlhodobo nový vzhľad vašej sprchovej zásteny. Zástena potiahnutá nanotechnológiou odolá dokonca aj zahmlievaniu. 

Používajte voľne stojace vane. Tie sú vo všeobecnosti najjednoduchšie na čistenie, ak je zvolený správny typ. Je to skvelý spôsob, ako sa vyhnúť prebytočným rohom, hranám, obkladom a škárovaniu, ktoré zvyčajne sprevádzajú vložené vane. Majte však na pamäti, že ak je priestor malý, je pravdepodobné, že budete mať tesnejšie a ťažko prístupné priestory na čistenie.

 

 

Pre ľahšiu údržbu väčšie dlaždice

Škárovacia hmota je jednou z najťažšie čistiteľnej častí kúpeľne. Niekedy odolné škvrny v škárach neodstránia ani najsilnejšie kyseliny a bielidlá. Najväčším problémom je najmä vo vnútri sprchy. Väčšie dlaždice sú preto výhodnejšie, keďže majú menej škár a kúpeľňa si zachová svoj skvelý vzhľad oveľa dlhšie. Čistenie, praktickosť a vzhľad okrem väčších dlaždíc ovplyvňuje aj škárovacia hmota. Tenšie škáry je možné lepšie chrániť pred plesňami a škvrnami. Na to sú vhodné dlaždice s rektifikovanou hranou, tiež známou ako rovná hrana, lebo môžu byť položené bližšie k sebe a škára tak dosiahne 1-2 mm namiesto 2-5 mm pri dlaždiciach s vankúšovým okrajovým zakončením. Na škárovanie môžete použiť epoxidovú škárovaciu hmotu, ktorá nemôže preniknúť vodou, a tak budete mať oveľa väčšiu odolnosť proti plesniam a škvrnám. Aj napriek tomu, že epoxidová hmota mala kedysi zlú povesť, novšie zmesi vyriešili všetky predchádzajúce nevýhody epoxidu, a teraz je epoxidová škárovacia hmota najlepší produkt, ktorý môžete použiť na utesnenie medzier medzi dlaždicami v sprche. 

 

Otvorte priestor čo najviac

Väčšie otvorenie priestoru môže uľahčiť údržbu vašej kúpeľne! Čím viac otvoreného priestoru vo vašej kúpeľni, tým menej zákutí a štrbín na zbieranie prachu. Otvorený priestor vytvára ilúziu väčšej kúpeľne. 

Nástenné umývadlá, skrinky a toalety vám poskytnú dostatok priestoru, aby ste sa dostali aj pod tieto zariadenia. V prípade, že by ste mali mať skrinky až k zemi, vhodnejšie sú skrinky na nožičkách. Zabraňuje to hromadeniu vody okolo spodných okrajov. Spôsoby usadenia umývadiel je v dnešnej dobe rôzne. Výhodou umývadiel na doske je predovšetkým priestorové pohodlie. Viac úložného priestoru v spodnej skrinke alebo využitie menšej hĺbky. Zrkadlovú skrinku, známu ako skrinka na holenie, ktorá sa nachádza nad umývadlom, môžete čiastočne zapustiť do steny, čím sa zabezpečí ľahšia údržba a kúpeľňa pôsobí väčším dojmom.

 

 

Jednoduchý dizajn kúpeľne

Ak uvažujete o vzhľade vašej novej kúpeľne, pamätajte na to, že jednoduchosť vám uľahčí upratovanie. Nie je nutné pridávať príliš veľa vecí, len lepšie využiť to, čo tam má byť! Vo všeobecnosti platí, že príliš agresívne chemikálie a bielidla rýchlo opotrebujú akýkoľvek chróm alebo zrkadlá, s ktorými príde produkt do kontaktu.

Ta trhu existujú špecializované produkty, ktoré si okrem dlažieb, škárovacích hmôt a akéhokoľvek príslušenstva môžete zakúpiť aj v našich PILSTAV predajniach či na eshope. Tešíme sa na vaše nákupy. Aj vďaka našim produktom a radám bude vaša kúpeľňa vyzerať stále čisto.

 

ZDROJE: https://ats.sydney/blogs/blog/how-to-make-your-new-bathroom-easy-to-clean-by-design-5-tips

Predstava kúpeľne bez plesní, príjemne vyzerajúca so sviežou vôňou! Je to určite možné a prekvapivo jednoduché.