Ako si vybrať správnu strechu
Veľmi dôležitým prvkom v živote človeka je mať „strechu nad hlavou“. A práve tá strecha symbolizuje, že máme domov, miesto, kde sme šťastní, chránení a kde je naša rodina.
Dôležité faktory pri výbere strechy
Pri výbere strechy je potrebné zohľadniť viacero faktorov a vybrať si takú, ktorá vám bude slúžiť dlhé roky a ktorá vás ochráni. Na ktoré faktory sa zamerať?
· Architektúra a štýl – podľa urbanizmu by mali byť dodržiavané určité predpisy
· Životnosť – zistite si, akú životnosť má vami vybraný druh strešnej krytiny, a či obstojí počas silného vetra a búrky
· Náklady - na materiál, inštaláciu a údržbu. Majte na pamäti, že aj odstránenie existujúceho strešného materiálu je finančne nákladný
· Stavebné predpisy - podľa aktuálneho stavebného zákona
· Klíma - aj teploty môžu ovplyvniť vybraný materiál a tým utrpí vaša strecha
· Záruka - informujte sa u výrobcu, či sa záruka bude vzťahovať aj na inštaláciu novej strechy alebo len na strešný materiál. Pamätajte, že väčšina záruk sa nevzťahuje na výmenu strechy poškodenej poveternostnými vplyvmi, ako napríklad vietor, či krupobitie
· Ekológia a recyklácia – v čase klimatických zmien, je veľmi diskutovanou témou, no okrem toho ekologické materiály sú prospešné nielen pre klímu, ale hlavne pre vaše zdravie
· Cena – je veľmi dôležitý faktor, ktorý najviac dokáže ovplyvniť váš výber
Druhy strešných materiálov
V súčasnosti je na výber viac druhov a štýlov strešných krytín ako kedykoľvek predtým. Od prírodných materiálov, ako je bridlica a drevo, až po umelé produkty, ako je asfalt a plechy. Aj keď každý má svoje výhody a nevýhody, všetky môžu byť výrazným dizajnovým prvkom.
Asfaltové šindle sú najobľúbenejším typom zastrešenia pre rodinné domy. Môžu sa použiť na strechách s pomerne nízkym až strmším sklonom. Majú dobrú požiarna odolnosť a odolnosť proti vetru. Sú vyrobené buď z organickej papierovej vláknitej rohože alebo zo sklených vlákien impregnované asfaltom a potiahnuté minerálnymi granulami. Tým, že táto krytina je veľmi ľahká a nezaťažuje konštrukciu krovu, tak je vhodná aj na rekonštrukciu strechy kde sú staršie typy krovu. Vyberať si môžete zo širokej farebnej škály ako aj rôznych tvarov. Cena je pomerne nízka a preto je tento typ krytiny v našich podmienkach veľmi žiadaný.
Aj keď je plechová krytina drahšia ako asfaltové šindle, je odolnejšia a vydrží oveľa dlhšie. Tiež je ľahká. Čo sa týka materiálového zloženia plechovej strechy, tak tá môže byť vyrobená z ocele, hliníka, medi alebo zliatiny zinku. Oceľové strechy sa dodávajú buď s pozinkovaným alebo lakovaným povrchom. Medené sa montujú nedokončené a vekom získavajú ochrannú zelenú patinu. Na trhu sú dostupné v listoch alebo v šindľoch, ktoré pripomínajú iné materiály. Montáž je realizovaná so skrytými spojovacími prvkami - stojaci šev alebo odkrytými. Plechová krytina sa vyrába z recyklovaných materiálov a po jej výmene môže byť opäť recyklovaná, čo ju radí medzi ekologické materiály. Taktiež sú vhodné pre strechy s nízkym alebo strmým sklonom. Čo sa týka cenovej dostupnosti, je to v závislosti od materiálu, kedy oceľové krytiny patria do strednej cenovej kategórie a medené do tej drahšej.
Pálená škridla je ideálnym materiálom na strechu rodinného domu, ktorá zaručí spokojnosť po celé generácie. Výhodou keramickej škridly je jej precízne spracovanie na vysokej remeselnej úrovni s overenou životnosťou 100 rokov. Náročná technika vypaľovania a kvalitné prírodné pigmenty garantujú nemennosť a farebnú stálosť. Ďalším benefitom pálených škridiel je ich odolnosť voči kyslým a zásaditým látkam. Kyslé dažde ba ani vtáčí trus nenarušia jej povrch a okrem farebnosti si zachová svoju kvalitu. Navyše, keramická krytina má veľmi vysokú mechanickú pevnosť, čo znamená že odolá aj tlaku snehu a krupobitia. Pálené škridly sú vyrobené z prírodného materiálu – hliny, bez pridania akýchkoľvek chemických prísad a sú vypaľované v peci. Patria medzi ekologický stavený materiál, priaznivo ovplyvňujúci zdravie a zabezpečujúci najvyššiu kvalitu bývania. Keramická škridla prirodzene dýcha, rýchlo sa vysúša a tým zabraňuje tvorbe plesní. Je ťažká a vyžaduje si zosilnenú konštrukciu strechy. Sklon strechy môže byť mierny až strmý. Okrem vyššie spomenutých benefitov má vynikajúcu požiarna odolnosť. Medzi nevýhody tejto krytiny patrí nízka odolnosť proti vetru a vysoká cena.
Typy striech
Existuje mnoho populárnych typov striech, z ktorých každá má svoje výhody a nevýhody. Tu je ešte pár možností, ktoré je treba premyslieť.
Valbová strecha je jedna z najobľúbenejších typov striech. Má štyri strany, všetky sa spájajú a vytvárajú hrebeň na vrchole strechy. Tento typ strechy je obľúbený pre svoju odolnosť voči silnému vetru a hustému sneženiu. Je vhodná na bungalovy, avšak vzhľadom na skosené strešné plochy býva výška podkrovia nižšia. Valbové strechy sú však jednou z drahších možností a vyžadujú si viac času a energie na jej zhotovenie, kvôli zložitému dizajnu.
Sedlové strechy sú najbežnejším typom striech a môžete ich vidieť na mnohých domoch. Hoci existuje veľa variácií sedlovej strechy, všetky majú jedno spoločné, a to ich trojuholníkový tvar. Sedlové strechy sú známe svojim jednoduchým dizajnom, ktorý sa ľahko stavia a je lacnejší ako iné typy striech. Výhodou je maximálna možnosť využitia podkrovia a presahy chránia fasádu, okná, dvere pred poveternostnými vplyvmi. Sedlová strecha je vhodná pre domy v nepriaznivých klimatických podmienkach.
Pultová strecha patrí medzi šikmé strechy. Je to vlastne polovičná sedlová strecha. Nie je tak bežná a obľúbená, ako sedlová, či valbová, ale v súčasnosti začína byť tento typ strechy čoraz viac populárny. A to aj vďaka tomu, že dodáva domu moderný vzhľad, a pri nízkoenergetických a pasívnych domoch je tento typ strechy veľmi výhodný. Orientácia vysokej fasády na slnečnú, teda južnú stranu umožňuje využívať teplo a svetlo. Pultová strecha je jednoduchá a funkčná, a to svedčí aj o nižšej cene pri jej realizácii. V minulosti sa pultové strechy využívali iba pri zhustenej zástavbe, pretože umožňovali umiestnenie domu až na hranicu pozemku.
Priblížili sme pohľad na pár najbežnejších typov striech a strešných krytín. Spoločne s projektantom a vašimi možnosťami si vyberte tú správnu strechu, ktorá dodá vášmu domu ten správny „šmrnc“. Ak si napriek tomu neviete rady, v našich PIL-STAV predajniach vám radi pomôžeme.
Zdroje: https://paddyengineering.blogspot.com/2014/09/how-to-choose-roof-for-your-home., html https://roofmaxx.com/2021/02/different-types-of-roofs/