Čo tak prezliecť stenu do nového šatu? Využite tú správnu dekoratívnu omietku

Dnes je to jedna báseň

Klasická omietka bývala donedávna len záležitosťou pre odborníkov, veď na kvalite jej prevedenia závisel celkový vzhľad. Technológie ale pokročili a omietka dnes obnáša omnoho menej práce, pričom trúfnuť si na ňu môže každý zručnejší laik. Ako omietnete svoje štyri steny, je tak dnes čisto na vás a na vašom vkuse. Keď použijete dekoratívnu omietkovú hmotu, môžete jej podľa svojho štýlu a zamerania vtisnúť úplne výnimočný charakter či už za pomoci špachtle, hladidla, štetca, huby, či vzorovacieho alebo reliéfneho valčeka. Poďme ale pekne po poriadku…

Pár pravidiel omietania

Stena, na ktorú budete nanášať dekoratívnu omietku, musí byť zbavená všetkých nečistôt, voľných častí omietky, prípadne zvyšku tapiet a podobne. Teplota podkladu a okolitého vzduchu nesmie klesnúť pod +5 °C. Pri aplikácii sa treba vyhnúť priamemu slnečnému žiareniu, vetru a dažďu. Vzhľadom k tomu, že dekoratívna omietka je nanášaná len v slabej vrstve, musíte zahladiť všetky nerovnosti steny. Na extrémne nasiakavé a nerovnomerne nasiakavé podklady sa používajú kvalitné penetračné nátery. Nanesená omietka sa dôkladne vyhladí antikorovým hladidlom. Pri nanášaní dekoratívnej omietky si treba dať sakramentský pozor na to, že existuje určitý vyhradený čas, kedy je možné s omietkou pracovať, teda doba, počas ktorej je omietka ešte plastická a môžete ju urovnávať či vzorovať. Hneď ako omietková hmota stvrdne, ďalšie opracovanie už nie je možné.

Dekoratívna omietka

Vzory na dekoratívnej omietke môžete jednoducho vytvárať napríklad hladidlom, pomocou neho sa v omietke rovnomerne rozotrú granule. Pohyb hladidla (krúživý, vodorovný alebo zvislý) určuje neskorší vzor na omietke. Veľmi hrubé granule vytvárajú akýsi „poškriabaný“ efekt. Výraznejšie vzory, napríklad oblúčky alebo akési cez seba prekladané štvoruholníky, vytvoríte ľahko murárskou lyžicou. Nádoby, náradie a nástroje je potrebné ihneď pred zaschnutím dekoračnej omietky očistiť vodou rovnako ako všetky zabudované časti fasády. Pri práci sa odporúča mať k dispozícii nádobu s vodou na priebežné čistenie náradia.

Odolnosť a štýl za zvýhodnenú cenu

Jasnou prednosťou dekoratívnych omietok je ich tvrdý, odolný povrch. Vďaka prijímaniu a vydávaniu vlhkosti navyše pozitívne ovplyvňujú klímu. Dekoratívna omietka sa dá okrem toho po zatvrdnutí umývať, priehlbiny v omietkovej ploche vyčistíte jemnou kefou a potom poľahky spláchnete vodou. 

Čoho sa ale pri výbere omietky držať? Pri hľadaní správnych odtieňov a štruktúry omietky sa porozhliadnite po okolí a inšpirujte sa. Vyberte si odtieň, ktorý bude pôsobiť na vašej fasáde prirodzene a bude v harmónii s okolím. Jedným z takýchto je aj dekoračná soklová omietka Marmolit, ktorú do konca októbra máme v našich stavebninách za zvýhodnenú cenu (od 39,90 € za 20 kg).

Táto dekoratívna omietka, obsahujúca triedené mramorová zrno a organické spojivo, vyniká vysokou mechanickou odolnosťou, odoláva poveternostným vplyvom aj priemyselným splodinám, je vodoodpudivá, ľahko udržiavateľná a umývateľná. Je teda vhodná všade tam, kde zúročíte jej mechanickú odolnosť – zvlášť je odporúčaná na sokle, portály, piliere, stĺpy a pre zatepľovacie systémy. Neváhajte a pokryte svoje steny štýlovo a výhodne!

Zdroj: lepsiebyvanie.centrum.sk, asb.sk
Foto: istockphoto.com

Doba, kedy sme sa dívali na takmer rovnaké tapety, v lepšom prípade hladké, biele steny, je už dávno preč. Dnes sú dekoratívne úpravy interiérov a exteriérov na vysokej úrovni. Výber je dnes naozaj pestrý a čarovať môžete nielen s farbami, leskom, štruktúrou, ale aj textúrou. Výber kvalitného materiálu a správny postup však netreba podceniť.