DÖRKEN riešenia pre vaše strechy

Strecha je najväčšia časť domu, ktorá je vystavená poryvom vetra. Pri jej výstavbe je dôležitý výber vhodného podkladu.

 

 

S produktami DÖRKEN to však bude úplne jednoduché, pretože pokrývači a tesári ponúkajú svojim zákazníkom maximálnu úroveň bezpečnosti a stálu ochranu tými najlepšími produktami DÖRKEN. Paropriepustné strešné podkladové membrány používajú pri svojej výrobe špeciálne rúno, sú vyrábané inovatívnou technológiou BiCo a tak vznikajú fólie odolné proti roztrhnutiu a elastické ako pavučina. Majú výrazne zvýšenú ochranu pred svetlom a väčšiu pevnosť. Ba v niektorých prípadoch sa môžu použiť aj ako fasádne fólie pre fasády s uzatvorenými škárami.

 

Široký sortiment strešných fólií

V rozsiahlom produktovom portfóliu DÖRKEN, je veľký výber samolepiacich, vodotesných a paropriepustných strešných podložných a obkladových membrán. Strešné krytiny sa navzájom prekrývajú a považujú sa za odolné proti dažďu, avšak rôzne druhy fólií sa označujú ako dodatočné opatrenia. Podkladové membrány zabraňujú prenikaniu dažďa, naviateho snehu alebo kvapkajúcej kondenzácie cez škáry strešnej krytiny do strešnej konštrukcie a tepelnej izolácie. Aj v prípade poškodenej krytiny ju môžete použiť ako dočasné krytie. Spoľahlivo ochránia pred následným poškodením a to je dôvod, prečo musí výrobok spĺňať najvyššie požiadavky. Strešné fólie podporujú strešnú krytinu na vonkajšej strane strechy, no sú tu aj vzduchové fólie a parozabrány, ktoré zabezpečujú ochranu izolácie a strešnej konštrukcie na strane miestnosti pred vlhkosťou zo vzduchu v miestnosti prenikajúcou zvnútra. Preto si tieto druhy fólií netreba zamieňať.

 

DELTA®-MAXX PLUS

Je veľmi žiadaná obzvlášť robustná a vodotesná fólia vhodná pre všetky šikmé strechy s krytinou. Veľmi príjemný materiál na spracovanie, ktorý ponúka vysokú úroveň bezpečnosti pri aplikácii, za čo vďačí svojej pružnosti a vysokej pevnosti. Riziko prepadnutia na streche cez fóliu je minimalizované a je zaistená výrazne lepšia bezpečnosť na streche!

Pri pokládke môžete fóliu otáčať zľava doprava a naopak, keďže disponuje dvoma lepiacimi okrajmi na rubovej strane rolky. Takto vám vznikne len minimálny odpad a maximálna úspora nákladov a času. V porovnaní s membránami so štandardným lepením je úspora materiálu až o 30 percent v závislosti od veľkosti, sklonu a tvaru strechy. Medzi výhody DELTA®-MAXX PLUS patrí:

  • odolnosť voči prepadnutiu cez fóliu
  • funkčnosť 25 rokov
  • úspora materiálu až do 30%
  • jednoduché spracovanie
  • zadržiavanie vlhkosti

 

Použitie DELTA®-MAXX PLUS

Ako sme už vyššie spomenuli, použitie DELTA®-MAXX PLUS fólie je úplne jednoduché. Podstrešná fólia sa rozvinie rovnobežne s odkvapovou hranou a na nároží odreže pozdĺž, v smere nárožia. Odrezanú časť fólie jednoducho otočíme o 180° a v opačnom smere pokračujeme v pokládke ďalej. Presný strih napr. v oblasti valby a úžľabia zabráni nežiadúcemu odpadu a v pokládke pokračujete okamžite ďalej s odrezanou fóliou. Po pokládke ochranný film pásky odstránite a okraj pritlačíte. Lepiace pásky vytvoria okamžite vetrotesnú vrstvu. Vďaka týmto integrovaným samolepiacim okrajom a hladenej flísovej strane sa DELTA®-MAXX PLUS rýchlo aplikuje. Jej mriežková štruktúra na hornej strane slúži ako perfektná pomôcka pri strihaní.  Vďaka špeciálnemu spodnému flísu je vlhkosť zadržaná a môže tak plynulo vysychať smerom von, čím sa predíde poškodeniu drevenej konštrukcie, alebo tepelnej izolácie. DELTA®-MAXX PLUS je prvá podstrešná fólia s funkciou zadržiavania vlhkosti.

 

Vzduchotesnosť a vetruvzdornosť s DÖRKENom

Pokiaľ ide o fyzickú funkciu budovy tu zohráva ústrednú úlohu otázka vzduchotesnosti na streche.  Vzduchotesnosť je vlastnosť stavebného materiálu, cez ktorú neprúdi vzduch, prípadne len v malej miere, a to zabraňuje nekontrolovaným tepelným stratám, zabezpečuje komfort a zabraňuje neprípustne vysokým stratám kondenzovanej vody spôsobených konvekciou.

Pre trvalo udržateľnú výstavbu je absolútne nevyhnutné vzduchotesné spojenie. To platí pre švy, spoje, ukončenia, ako aj pre presahy. Ani tu by nemalo dochádzať k tepelným stratám spôsobeným netesnosťou vzduchotesnej vrstvy. Do konštrukcie z vnútra budovy nesmie prúdiť vlhký teplý vzduch. Netesnosti v obvodovom plášti budovy majú za následok vysoké energetické straty, nepríjemný prievan a môžu spôsobiť masívne poškodenie konštrukcie. Z tohto dôvodu musia byť všetky kritické body starostlivo vzduchotesne prilepené prekrytím parozábrany, napojením parozábrany na murivo, spojmi na podlahách a soklovými spojmi za pomoci univerzálnej lepiacej pásky na prekrytie, či pastovitých funkčných náterov pre ideálne zabezpečenie detailov.

Vzduchotesná vrstva je vnútorná vrstva, ktorá sa zvyčajne ukladá pod tepelnú izoláciu z vnútornej strany miestnosti. Materiály musia mať dostatočne nízku priedušnosť a môžu spĺňať aj ďalšie požiadavky, ako je špecifický difúzny odpor vodných pár pre daný materiál, takzvaná SD hodnota.

Vetruvzdorná vrstva je vonkajšia vrstva, ktorá sa položí z vonkajšej strany pred tepelnú izoláciu. Umožňuje zníženie prúdenia vzduchu prichádzajúceho zvonku dovnútra. Ponúka množstvo výhod a jednou z nich je zvýšená odolnosť proti dažďu a účinnejšia tepelná izolácia.

 

DÖRKEN je vždy vhodné riešenie pre všetky typy striech, pre každý druh bežného použitia a pre každú požiadavku, ktorú môžete mať! Objavte spolu s nami v PISTAVE alebo na www.pilstav.sk vynikajúce systémové riešenia a produkty. Zabráňte tepelným stratám a ochráňte si svoju strechu nad hlavou.

 

ZDROJE: www.doerken.com/sk/sk/start

Strecha je najväčšia časť domu, ktorá je vystavená poryvom vetra. Pri jej výstavbe je dôležitý výber vhodného podkladu.