Drevo ako materiál budúcnosti. Máte ho na stavbu prichystané?

Drevo bolo a vždy bude fenoménom

Drevo je základnou surovinou, ktorú naši predkovia využívali na stavbu obydlí už pred tisíckami rokov. Dobre vedeli, aký je to užitočný materiál. Bolo ho viac než len dosť, ľahko sa spracovávalo a chránilo ľudí pred dažďom aj mrazom. A i keď dnes niektorí jedinci pochybujú o efektívnosti a funkčnosti dreva na stavbe, vy by ste na tento mýtus mali čím skôr zabudnúť.

Ľudia viac dôverujú krehkej tehle ako poriadnemu drevu. Vraj majú dlhšiu životnosť. Pre mnohých drevo nemá budúcnosť, pretože ho považujú za materiál s nízkou odolnosťou proti chladu a hluku. Všetky stavebné materiály, rovnako ako stavebné drevo, sú však dostatočne chránené a nepôsobia na ne žiadne poveternostné vplyvy. Pokojne vydržia aj viac ako 100 rokov. Samozrejme, ak je kvalitné drevo na dom či inú stavbu použité správne.

Čo oheň?

Je jasné, že drevo je veľmi dobre horľavý materiál. Avšak, ak už sa drevo použije na stavebné účely, musia byť splnené určité protipožiarne opatrenia. Keď už ale ku samotnému požiaru dôjde, je dôležité, aby mala konštrukcia dostatočnú odolnosť a poskytla bezpečnú únikovú cestu. Čo je tiež zaujímavé, drevo horí predvídateľne a pri horení vzniká na dreve zuhoľnatená štruktúra, ktorá spomaľuje proces horenia. Zuhoľnatená vrstva bráni prístupu kyslíka. Voči vysokým teplotám je takýto masív aj po odtečení lignínu a živíc veľmi odolný a naviac si stále zachováva mechanickú tuhosť.

Ochrana neobnoviteľných zdrojov aj životného prostredia

Prejdime už ale k neodškriepiteľným výhodám dreva. Tento materiál je výborný tepelný izolant, má schopnosť regulovať vlhkosť, pohlcovať škodlivé látky a udržať príjemnú klímu. Drevo je odolné voči pôsobeniu kyselín aj solí a pri správnom spôsobe použitia má vysokú životnosť. Má vynikajúce fyzikálno-mechanické vlastnosti, pričom oceňuje sa hlavne jeho pomer hmotnosti k pevnostným vlastnostiam.

Drevo je ďalej obnoviteľné a recyklovateľné. Väčšinu drevených výrobkov možno na konci ich životného cyklu recyklovať, použiť na výrobu ďalších drevených produktov či na výrobu tepelnej energie. Vďaka využitiu miestneho dreva sa okrem toho nezaťažuje životné prostredie ďalšou dopravou. Využívaním lokálnych surovín má navyše pozitívny vplyv na miestnu ekonomiku, zvyšuje sa miestna životná úroveň a tvoria nové pracovné miesta. Mimochodom, drevo, ktoré ponúkame my, pochádza z oblasti Čergovských a Levočských vrchov.

14 ročné skúsenosti s drevom

Spoločnosť Pil-Stav sa zaoberá vlastným spracovaním a predajom dreva a to v rôznych typových úpravách. V širokej ponuke nájdete surové drevo, stolárske rezivo, palivové drevo a drevo používané na obklady. Kvalita nášho materiálu vám zaručí ľahké následné spracovanie a zároveň dobrú životnosť výrobkov.

Najčastejšie spracovávame rezivo z domácich drevín ako sú buk, dub, smrek, červený smrek, borovica, jedľa, jaseň, čerešňa alebo javor. Nájdete u nás širokú ponuku reziva sušeného, surového, hobľovaného, ale aj nehobľovaného. Stačí si len vybrať.

Zdroj: mezistromy.cz, mojastavba.eu, modernedomy.sk
Foto: istockphoto.com

Drevo je prírodným materiálom, ktorý ešte stále nenašiel konkurenciu. Vďaka svojim vynikajúcim fyzikálnym, mechanickým aj technologickým vlastnostiam sa môže používať v mnohých oblastiach. Nesmierne užitočné dokáže byť na stavbách, kde z neho stavbári dokážu poskladať teplé a bezpečné budovy.