Ekonomické, ekologické, komfortné! Čo tak konečne topiť briketami?
Fordovi to nešlo len s motorovým palivom
…ale aj palivom na vykurovanie domácností. Poďme ale pekne po poriadku. Moderné, vysoko univerzálne a cenovo dostupné palivo poskytuje naozajstný komfort a čistotu. Ako a kto vlastne prišiel na tento prelomový nápad? Bol ním Ellsworth Zwoyer v roku 1897. Jeho nápad, na ktorý získal patent, sa po svete rýchlo rozšíril predovšetkým po prvej svetovej vojne. S distribúciou a propagáciou tohto výrobku Zwoyerovi pomáhal známy podnikateľ Henry Ford, ku ktorému sa neskôr pripojil Fordov švagor E. G. Kingsford. Ten sa postaral o účinný marketing.
To ale nebolo všetko. Ford sa v tomto odvetví angažoval dokonca čiastočne aj ako vynálezca, keď spoločne s Thomasom Edisonom vyvinuli brikety len z pilín a iných odpadkov z celosvetovo známej automobilky Ford.
Ako sa brikety vyrábajú dnes?
Výroba dnešných kvalitných drevených brikiet prebieha lisovaním jedine čistých pilín a hoblín či štiepky z vysoko výhrevného dreva. Drevené zvyšky z prevádzok sú pritom odpadovým materiálom pri spracovaní dreva, čo je tiež dôvod, prečo dnes drevené brikety dokážeme zohnať na trhu za veľmi priaznivé ceny.
V podstate to prebieha tak, že zozbierané piliny a hobliny alebo štiepka prejdú u výrobcu drevených brikiet najprv bubnovou sušiarňou. Tu sa materiál usuší na vlhkosť 6-8 % (drevo má po 2 rokoch sušenia cca 20 % vlhkosť), ktorá je optimálna pre ich lisovanie. Vyššia vlhkosť by spôsobila uvoľňovanie ďalšej vlhkosti vo vnútri obalu a tým by dochádzalo k narušeniu celistvosti brikety.
Usušené drevené zvyšky sú následne zlisované. K výrobe kvalitných drevených brikiet sa najčastejšie používa výkonný hydraulický lis RUF, dosahujúci tlak až 250 barov. Práve intenzita tlaku je významným faktorom, ktorý má priamy vplyv na hustotu a výhrevnosť drevených brikiet.
Množstvo výhod, množstvo tepla
Medzi hlavné výhody drevených brikiet patrí univerzálnosť použitia, priaznivá cena a ekologickosť. Brikety sú totiž vhodné do všetkých typov ohrievačov, môžete ich použiť v domácom krbe, kachľovej peci, pod záhradným grilom rovnako ako v kotloch, v ktorých spaľujete drevo alebo uhlie. Oproti niektorým iným palivám teda nemusíte ohrievač akokoľvek upravovať, kúrenie drevenými briketami môžete využiť kedykoľvek si spomeniete.
Pri súčasných cenách palív vychádza kúrenie briketami lacnejšie ako kúrenie elektrinou či plynom, pričom je cenovo zrovnateľné s topením uhlia. Ide už o suchý materiál a na rozdiel od dreva sú brikety vhodné na okamžité kúrenie. V suchom prostredí ich okrem toho môžete skladovať aj niekoľko rokov. Aby toho nebolo málo, vykurovanie briketami je neporovnateľne čistejšie s minimálnymi dopadmi na ovzdušie, pričom popol z brikiet môže byť ideálnym hnojivom pre vašu záhradu.
Ale ktoré brikety si vybrať? Tie kvalitné by mali obsahovať len čisté a kvalitne zlisované piliny, nemalo by sa do nich pri výrobe nič ďalšie pridávať. Dávajte preto pozor, či v briketách u predajcu nevidíte farebné čiastočky alebo zvyšky iného materiálu. Briketa by tiež mala po dreve aj cítiť. U nás takéto brikety z tvrdého dreva nájdete teraz za veľmi výhodnú cenu.
Zdroj: avydon.cz, ekobrikety.cz, bizref.sk