Energeticky úsporný komín Schiedel ABSOLUT

Komín Schiedel ABSOLUT je prvým komínom pre energeticky  úsporné a ekologické vykurovanie, otestovaný na obsah škodlivých látok.

 

Predstavuje jediný systém s komponentami ako je:

 • prerušenie tepelných mostov
 • napojenie fólii
 • tesné dvierka
 • bez mriežky v päte

Je vhodný pre pasívnu a kvalitnú nízkoenergetickú výstavbu, pričom bez problémov spolupracuje s rekuperáciou. Ako jediný komínový systém s integrovanou nenasiakavou izoláciou zvládne blower-door test pre overenie tesnosti stavby. Je tiež vhodný pre kondenzačné spotrebiče bez dodatočného vložkovania. Má univerzálne použitie, je efektívny, a odporúčaný pre zdravé bývanie.

 

V modernom a tesnom dome je komín ABSOLUT centrálnym prvkom pre odvádzanie spalín a privádzanie vzduchu. Má zabudovaný jednoprieduchový variant s multifunkčnou izolovanou šachtou a dizajnovou prefabrikovanou pätou. Jednoprieduchový znamená, že komínový prieduch je k dispozícií pre pripojenie jedného zdroja tepla. Ten potrebuje vzduch na spaľovanie z exteriéru a bezpečné odvádzanie spalín nad strechu. Je významnou súčasťou v trvalo udržateľnom technickom vybavení budovy.

 

Výhody komínového systému ABSOLUT

Na otázku, prečo použiť komín Schiedel ABSOLUT je viacero odpovedí. V prvom rade ide o jediný komínový systém  bez zadného odvetrania. Tenkostenná izostatická vložka je dokonale tesná a odolná pri vyhorení sadzí a dokonca je deklarovaná 30-ročná garancia na bezpečnosť komína práve pri takomto vyhorení sadzí. Ďalším benefitom je, že je ako jediný komín s integrovanou nenasiakavou izoláciou priamo v tvárnici a spĺňa všetky predpoklady na použitie v pasívnych a nízkoenergetických domoch. Pri kondenzačnej technike nie je nutné dodatočného vložkovania a dokáže kondenzačný kotol zásobovať vzduchom na horenie. Spolupráca komína s rekuperáciou, ako aj prechod na iný typ paliva je bezproblémové. Komínový systém obsahuje prvky DURONIC pre prerušenie tepelných mostov. Jeho hmotnosť je nízka a má malé rozmery.

 

Stavba komínového systému Schiedel ABSOLUT

Napriek tomu, ako náročne znie opis komínového systému Schiedel ABSOLUT jeho stavba je jednoduchá a podľa montážneho návodu to poľahky zvládnete. Pri kúpe komínového systému Schiedel ABSOLUT je k dispozícii tlačený farebný obsiahly montážny návod, ktorý je dobre mať „po ruke“ prípadne si ho môžete pribiť na stenu v blízkosti plánovanej výstavby komína do výšky očí. Ak by sa vám prihodilo, že sa vám ten návod zničí, viete si ho stiahnuť aj v PDF formáte na www.schiedel.com a následne vytlačiť. Všetky naše keramické komínové systémy môže postaviť ktokoľvek, kto dodrží montážny návod a všeobecne platné stavebné a bezpečnostné predpisy, nie je nutné si povolávať rôznych špecialistov, avšak ak si na to netrúfate a ste menej zruční, ponechajte túto prácu predsa len na odborníkov, ktorí sú schopní postaviť komíny Schiedel v zmysle deklarovaných požiadaviek.

 

Prvky komínového systému

Komínový systém Schiedel ABSOLUT sa skladá z viacerých komínových prvkov, ktoré uľahčia montáž a zabezpečia perfektnú kvalitu. Medzi tieto prvky patria:

 • tvárnice s integrovanou izoláciou nenasiakavé – zabezpečia dokonalú izoláciu priamo v tvárnici, ktorá zamedzí tvorbu plesní, preruší tepelné mosty a vylepší charakteristiku pasívneho domu
 • oddelená izolovaná šachta - pre prívod vzduchu k spotrebiču, alebo na technické inštalácie, ako sú napr. vedenia od solárnych panelov
 • dizajnové dvierka – uľahčia vymetanie sadzí a v prípade, že sa nachádzajú v obytnej miestnosti, nepôsobia ako rušivý prvok
 • integrovaná izolácia – zabezpečí bezproblémovú montáž, ušetrí čas, materiál a montážne náklady. Umožňuje energetické úspory na základe svojej stavebnej konštrukcie a spôsobu prevádzky
 • päta pre nízke napojenie - VARI sada, prispôsobí sa aj novým moderným spotrebičom, ktorá majú často vyústenie dymovodu (odvod spalín) veľmi nízko. Napojenie je už vo výške 520-530 mm od spodnej hrany prvej tvárnice, pokiaľ budú dvierka nad napojením, je výška napojenia dymovodu realizovateľná cca. 185 mm od spodnej hrany prvej tvárnice. Výsledkom tak je funkčné a estetické riešenie, kedy dymovod zostáva skrytý za spotrebičom.
 • deliaci prvok DURONIC - prerušuje tepelné mosty v dome. Prerušenie môže byť v troch častiach komína a to v päte komína, v mieste prechodu komína z nevykurovaných alebo temperovaných priestorov do vykurovaných priestorov, v strešnej rovine, prechod medzi interiérom a exteriérom. Tepelné straty vznikajú pri komíne práve v dobe, keď nie je komín v prevádzke. Pre deliaci prvok DURONIC platí, že okrem dokázateľne prerušených tepelných mostov, umožňuje napojenie izolačných vrstiev strechy (napr. parozábrana), šetrí energetické náklady, prispieva k tesnej stavbe
 • W3G technológia – čo znamená: W – komín vhodný pre mokrú prevádzku, 3 – komín pre všetky typy palív (tuhé, plynné, kvapalné), G – odolnosť voči vyhoreniu sadzí pre všetky typy palív, aj po vyhorení odolný proti prevlhnutiu. Univerzálny W3G energeticky úsporný komín
 • multifunkčná šachta - je bez problémov prístupná a kontrolovateľná

 

Svet je stále v pohybe a očakávania ľudí sa menia. Prioritou je rodina, zdravšie životné prostredie, trvalo udržateľné a regionálne riešenia. Je to tak aj pri výstavbe rodinných domov, kedy opäť stúpa význam ekologického vykurovania drevom. Navštívte naše PILSTAV predajne alebo e-shop www.pilstav.sk a zakúpte si komín Schiedel ABSOLUT.

 

ZDROJE: https://www.schiedel.com/sk/produkty/keramicke-kominove-systemy/absolut/

Komín Schiedel ABSOLUT je prvým komínom pre energeticky  úsporné a ekologické vykurovanie, otestovaný na obsah škodlivých látok.