Izolujte starý dom

Často si ľudia kladú otázky ohľadom zatepľovania starých domov, najmä počas zimného obdobia, a to z dobrého dôvodu. Mnohí sa zamilujú do architektúry a charakteru starších domov, no zároveň nechcú čeliť vysokým nákladom na kúrenie a chladenie spojeným s absenciou izolácie.

Je veľmi pravdepodobné, že ak bol váš dom postavený pred 60. rokmi 20. storočia, je v ňom minimálna alebo žiadna izolácia. V období pred energetickou krízou v 70. rokoch minulého storočia bola energia relatívne lacná a ľahko dostupná, čo znamenalo, že vykurovanie starého domu bolo cenovo výhodnejšie ako investícia do zateplenia. V súčasnosti sa však situácia výrazne zmenila, a preto je výhodné zatepliť starý dom bez poškodenia jeho charakteru.

Predtým, než začnete s procesom zatepľovania, odporúčame poradiť sa s odborníkmi na zatepľovanie, prípadne využiť služby nášho odborného poradenstva, kde môžete získať informácie o odporúčaných úrovniach izolácie pre vašu konkrétnu klimatickú zónu. To vám pomôže zvoliť správne opatrenia a dosiahnuť efektívne zateplenie vášho domu bez zbytočných nákladov.

Pokiaľ ide o materiály vhodné na zatepľovanie starých domov, existuje mnoho možností, no záleží od konkrétneho projektu a konkrétnej zatepľovanej časti, akú izoláciu zvolíte. Môže to byť polystyrén, minerálna vlna, fúkaná izolácia či mnohé druhy izolácií.

 

Izolácia podkrovia

S izoláciou je potrebné začať predtým, než sa pustíte do iných úprav. Väčšina tepelných strát sa totiž deje v podkroví, ktoré často predstavuje najjednoduchšie miesto na zateplenie. Ak máte nezateplené a neklimatizované podkrovie, ako je bežné v mnohých starých domoch, naše prvé odporúčanie by bolo pridať minerálnu izoláciu na spodnú stranu strechy.

Je dôležité zmerať veľkosť strešných krokiev. Čím sú väčšie, tým hrubšiu izoláciu môžete medzi ne umiestniť. Po zateplení spodnej strany strechy má zmysel ešte viac posilniť izoláciu podkrovia, fúkaním celulózovej izolácie na podlahu podkrovia. To pomôže udržať klímu v obytných priestoroch pod nimi pohodlnejšiu po celý rok. Fúkanú izoláciu môžete zveriť do rúk odborníkom, ale ak ste zdatní, tak realizáciu zvládnete aj sami. Dôležité je, aby ste pri fúkaní akejkoľvek izolácie zabezpečili, aby bola ľahká a nadýchaná, pretože len tak si udrží svoje izolačné vlastnosti. Hustá izolácia totiž stráca svoju účinnosť.

 

 

Izolácia stien

Ako izolovať steny starého domu bez toho, aby ste nemuseli dávať dole staré omietky? Je to bezpochyby najväčšia výzva, ktorej majitelia historických domov musia čeliť v oblasti izolácie. Dá sa to dosiahnuť? Áno, dá sa. Je však otázne, či je to vždy odporúčané.

Pridanie izolácie na steny starého domu bez dodatočných opatrení môže v niektorých prípadoch viesť k problémom, ako sú hnijúce steny plné plesní. Hlavným problémom je, že je ťažké presne určiť, v akej situácii sa nachádzate, a preto je obvykle najlepšie dôkladne zvážiť, či steny treba vôbec izolovať. Vo väčšine prípadov sú väčšie tepelné straty v oblasti izolácie pod podlahou a v podkroví, kde sú zároveň výsledky izolácie často efektívnejšie a bez rizika potenciálnych problémov so stenami.

Ak ste zistili, že predsa je nutné realizovať izoláciu stien, zvoľte vhodný izolačný materiál na základe potrieb vášho domu a klimatických podmienok. Ak nechcete odstraňovať existujúce obloženie, môžete zvážiť dodatočnú izoláciu. Táto metóda zahŕňa pridanie izolačných materiálov na vnútornú alebo vonkajšiu stranu stien. Na vnútornú izoláciu môžete použiť dosky z minerálnej vlny alebo iných izolačných materiálov, ktoré sa pripevnia na stenu. Potom znovu obložiť steny novým materiálom. Vonkajšia izolácia zahŕňa pridanie izolačných materiálov na exteriérovú stranu stien a následné obloženie. Táto metóda môže poskytnúť efektívnejšiu izoláciu, ale môže zasahovať do vzhľadu fasády.

 

 

Izolácia podláh

Ak máte pivnicu alebo prechodový priestor, ideálny spôsob izolácie podláh obytného priestoru nad nimi je v podstate rovnaký, ako pri izolovaní podkrovia. To zahŕňa inštaláciu latí do stĺpikov podlahových nosníkov. I keď môže byť proces pomalší v obmedzenom priestore, po jeho dokončení vám odpadne potreba opakovaného opatrenia a vaše podlahy budú oveľa pohodlnejšie počas celého roka.

Izolácia podláh v starom dome môže výrazne zvýšiť energetickú efektívnosť a pohodlie v domácnosti. Preto v prvom rade vykonajte dôkladný audit podlahy. Identifikujte oblasti, kde dochádza k tepelným stratám a zmerajte hrúbku aktuálnej izolácie, ak je prítomná. Vyberte vhodný izolačný materiál na základe potrieb vášho domu. Minerálna vlna a polystyrén sú bežné materiály pre izoláciu podláh.

Podlahová izolácia zhora - pri starších domoch, kde neexistuje možnosť prístupu zo spodnej strany podlahy, môžete zvážiť izoláciu zhora. To znamená pridanie izolačných dosiek nad existujúcu podlahu a následné pokrytie novým podlahovým materiálom.

Podlahová izolácia zospodu - ak je možné dostať sa pod podlahu, môžete zvážiť inštaláciu izolačných materiálov spodnej strany podlahy. Táto metóda môže byť účinnejšia, ale aj pracnejšia.

Hrúbku izolácie si vyberte na základe klimatických podmienok vo vašom regióne. V oblastiach s chladnejším podnebím môže byť potrebná hrubšia izolácia. Nezabudnite na ochranu proti vlhkosti. V prípade podlahovej izolácie je dôležité zabrániť akýmkoľvek problémom so stúpaním vlhkosti z podlahy. Ak uvažujete o rekonštrukcii podlahy, môžete zvážiť aj inštaláciu podlahového kúrenia a výrazne prispieť k pohodliu svojho domova. Všetko potrebné k izolácií nájdete aj v našich PIL-STAV stavebninách alebo na www.pilstav.sk

 

Pamätajte, že pred začatím akýchkoľvek prác však vždy odporúčame konzultovať s odborníkom alebo stavebným inžinierom, aby ste mohli vybrať najlepšiu metódu a materiály vzhľadom na špecifiká vášho starého domu. Verím, že vám tieto rady pomôžu vykonať úlohu rýchlo a efektívne, a že sa vyhnete nákladným a zložitým prácam spojeným s búraním stien len kvôli izolácii. To je jedna z piatich najhorších chýb majiteľov historických domov, ale s týmito informáciami budete dostatočne dobre informovaní, aby ste im predišli.