Odhaľte individuálne čaro a účinnosť omietok

Fasádne omietky predstavujú dôležitý prvok každej stavby, ktorý nielenže chráni stavbu pred vonkajšími vplyvmi, ale tiež prispieva k celkovému estetickému dojmu budovy.

 

Nie je omietka ako omietka

Fasádne omietky každodenne odolávajú nepriaznivým vplyvom počasia. Musia sa vyrovnať s nárazmi vetra, prudkými mrazmi, snehom, krúpami a intenzívnymi slnečnými lúčmi. Okrem ochrany obvodových konštrukcií majú tiež dôležitú úlohu pri vytváraní celkového charakteru a konečného vzhľadu vášho útulného domova. Aké sú teda rôzne druhy fasádnych omietok?

 

Podľa spracovania

Pri prvom pohľade na fasádu je obvykle možné rozpoznať rôzne druhy omietok, ako je ručne točená alebo škrabaná, ryhovaná alebo strojovo striekaná omietka. Je dôležité, aby bola omietka rovnomerne nanesená v celej vrstve, a zabezpečovala tak homogénnu povrchovú úpravu. Pri spracovaní omietky je potrebné vyvarovať sa rozdielom v odtieňoch, ktoré môžu byť dôsledkom nevhodného spracovania alebo pracovného postupu.

 

 

Podľa zrnitosti

Čo sa týka zrnitosti, voľba omietky je plne v rukách stavebníka alebo jeho architekta. Na trhu je dostupná široká škála možností a druhov omietok - od hladkých až po hrubé fasádne omietky. Pri výbere fasádnej omietky je dôležité zvážiť estetické a funkčné hľadisko, a zohľadniť tak zámer budúceho vzhľadu exteriéru domu. Nemusíte sa obávať kompromisov, ktoré by ohrozili životnosť fasády. Je možné nájsť vhodnú fasádnu omietku, ktorá spĺňa vaše požiadavky a prispieva k dobrému vizuálnemu dojmu vášho domu.

Hladké povrchy sú veľmi populárne medzi zákazníkmi a architektmi, najmä v súvislosti s funkcionalistickým dizajnom. Tento typ fasádneho povrchu je dosiahnutý pomocou jemných omietok, ktoré pripomínajú klasické štukové omietky. Tieto omietky sa používajú na rovné plochy, aby vytvorili elegantný a hladký vzhľad fasády. S ich pomocou môžete dodať svojmu domu štýlový a sofistikovaný vzhľad.

 

Podľa konzistencie

Pastovité omietky sa často používajú ako konečná úprava pri zatepľovacích systémoch. Sú vhodné na nanesenie na pôvodné a nové minerálne omietky, štuky, stierky a betón a aplikujú sa cez základný náter. Ich hrúbka závisí od veľkosti zrna, ktoré obvykle dosahuje 1,5 mm, 2 mm a 3 mm. Pastovité omietky sú dostupné v dvoch štruktúrach:

 • škrabaných - označovaných písmenom K
 • ryhovaných - označovaných písmenom R

Ďalšou možnosťou je použitie suchého vrecového materiálu fasádnej omietky. Táto suchá zmes sa zmieša s vodou a po dôkladnom premiešaní je možné ju aplikovať podobným spôsobom ako pastovitú omietku. Týmto spôsobom je možné získať spracovateľnú hmotu, ktorá je vhodná na realizáciu fasádnych povrchov.

 

 

Typy pastovitých omietok

Pastovité omietky sa často delia podľa použitého spojiva na:

 • silikónové - sú veľmi obľúbené kvôli ich vynikajúcim vlastnostiam, ako je paropriepustnosť, odolnosť voči zašpineniu a nízka nasiakavosť
 • silikátové - sú najviac paropriepustné a často sa používajú pri renovácii historických budov
 • disperzné - akrylátové omietky sú najmenej paropriepustné, no majú výhodu dostupnej ceny a možnosti prefarbenia v rôznych odtieňoch

 

Prémiové fasády

Vyberte si fasádne riešenie, ktoré plne vyhovuje vašim požiadavkám na najvyššiu kvalitu. V našej ponuke nájdete prémiové fasádne omietky a farby, ktoré splnia všetky vaše očakávania. Môžete si vybrať medzi omietkami so samočistiacou schopnosťou a odolnosťou voči riasam na základe fyzikálnych princípov, alebo si môžete zvoliť silikónovú omietku novej generácie s funkčným mikroplnivom. Ak preferujete výrazné farby, máme pre vás aj možnosti s využitím skvelých pigmentov. Bez ohľadu na váš výber, môžete sa spoľahnúť na prvotriednu kvalitu našich produktov.

 

 

Fasádna omietka a fasádna farba

Fasádna omietka a fasádna farba sú dva pojmy, ktoré sa často zamieňajú.

Fasádne omietky sú tenkovrstvové štruktúrované omietky, ktoré sú prefarbené v celej hrúbke zrna vo vybranom odtieni podľa vzorkovníka. Tieto omietky sa nanášajú hladítkom na určenú hrúbku zrna. Používajú sa buď na hotovú výstužnú vrstvu pri zateplení budovy, alebo na zrelú vonkajšiu vápennocementovú omietku cez systémový základný náter.

Fasádne farby sú nátery, ktoré sú vyrábané v konkrétnom odtieni podľa vzorkovníka. Nanášajú sa pomocou valčeka alebo technológiou striekania airless. Obvykle sa používajú na nové povrchy omietkových systémov alebo pri renovácii fasád. Pred aplikáciou farby je dôležité správne pripraviť podklad a použiť základný penetračný náter.

Fasádne farby a fasádne omietky, ako aj všetko ostatné potrebné k príprave nájdete aj na www.pilstav.sk

 

Benefity fasádnych omietok

Ak hľadáte vyváženú kombináciu funkčnosti, estetiky a ceny, náš profesionálny sortiment fasádnych omietok a farieb je tu pre vás. Ponúkame širokú paletu produktov, ktoré sú vhodné pre novostavby aj rekonštrukcie. Fasádne omietky poskytujú:

 • rôznorodosť materiálov – ako sme už spomenuli, sú dostupné v širokej škále materiálov vrátane silikátov, silikónu, akrylátu a minerálnych zmesí. Každý materiál má svoje vlastné charakteristiky, čo umožňuje výber omietky, ktorá najlepšie vyhovuje konkrétnym potrebám a preferenciám
 • samostatné vzory a textúry - moderné fasádne omietky umožňujú vytváranie rôznych vzorov a textúr, čím poskytujú priestor pre kreatívne výrazy a individuálny dizajn. Z hladkých povrchov po rustikálne textúry, možnosti sú takmer neobmedzené
 • efektívna tepelná izolácia - niekedy sú fasádne omietky vybavené tepelno-izolačnými vlastnosťami, čo pomáha zlepšiť energetickú efektívnosť budovy. Tepelná izolácia znižuje straty tepla a prispieva k udržiavaniu príjemnej teploty v interiéri, čím znižuje energetické náklady
 • ochrana pred plesňami - niektoré typy fasádnych omietok majú schopnosť odvádzať vlhkosť od stien a umožňujú im dýchať. To zabraňuje hromadeniu vlhkosti a vytváraniu vhodného prostredia pre vznik plesní, čím chráni stenu pred poškodením
 • odolnosť voči škodlivým látkam - silikátové a minerálne fasádne omietky sú často odolné voči škodlivým látkam, ako sú kyseliny alebo chemikálie v ovzduší. Táto odolnosť pomáha zachovať pevnosť omietky a predlžuje jej životnosť
 • jednoduchá aplikácia a opravy - v porovnaní s inými druhmi obkladov fasádne omietky ponúkajú jednoduchú a rýchlu inštaláciu. Okrem toho, ak dôjde k poškodeniu, je možné jednoducho opraviť iba postihnutú časť, čím sa minimalizujú náklady na opravy
 • dlhá životnosť a nízke náklady na údržbu - správne nainštalované a udržiavané fasádne omietky majú schopnosť odolávať poveternostným vplyvom a iným vonkajším faktorom, čím zabezpečujú ich dlhú životnosť. S nízkymi nákladmi na údržbu predstavujú praktické a ekonomické riešenie.

 

Fasádne omietky nie sú len ochranným obalom budovy, ale aj značným prínosom pre jej estetiku a energetickú efektívnosť. Ich individuálny čar a účinnosť ich robia nevyhnutným prvkom pri výbere materiálov pre exteriér vášho domu. V našich PIL-STAV predajniach nájdete v ponuke silikónové, silikátové a akrylátové fasádne omietky a farby, aby sme uspokojili vaše individuálne požiadavky a potreby.