Podkrovie s Isoverom môže byť viac než len skladiskom

Dnes je to už o niečom inom

Podkrovie už dávno nepatrí k núdzovému skladisku nepotrebných vecí. Vznikajú v ňom pôsobivé interiéry s nezameniteľným charakterom. O obľube tohto typu bývania svedčí ako adaptácia v starších domoch, tak podkrovie, s ktorými už rátajú samotné návrhy novostavieb.

Podstrešné interiéry sú dnes špecifické nielen svojou dispozíciou, ale aj zo stavebného hľadiska. Deliaci prvok medzi obytnými miestnosťami a vonkajším prostredím totiž netvorí stena z klasických materiálov, ale upravená konštrukcia krovu. To predstavuje celkom iné nároky, od prípravy projektu cez voľbu materiálu až po remeselné prevedenie. Ide o požiadavky na tepelnú izoláciu a vzduchotesnosť, s čím súvisí skladba strešného plášťa, typ krytiny a najmä správna voľba izolačného materiálu.

Postup zateplenia

K výberu izolácie sa ale dostaneme neskôr. Teraz si povedzme niečo o tom, na čo pri zatepľovaní podkrovia myslieť. Ešte pred začiatkom zatepľovacích prác je potrebné pripraviť krov ako celok. Bežne sa strešný plášť opravuje zvonku dovnútra, takže prvým krokom je zabezpečenie ochrany pred dažďom, vetrom či snehom. Rozmary počasia totiž môžu spôsobiť najväčšie škody. Dobre izolovaná strecha zabráni nielen tepelným únikom v lete, zaistí i pohodu počas letných trópov. Minerálna izolácia, na rozdiel od tvrdých penových hmôt, výrazne zlepšuje akustický komfort celého podkrovia.

Pred samotným zateplením krovu musíte vytvoriť kotviace rošty. Do nich sa kotví izolácia. Rošty môžu byť z drevených latiek alebo oceľových profilov. Izolácia sa začína vkladať odspodu nahor, dielce sa tak budú o seba opierať a nezačnú samovoľne skĺzavať. Izoláciu narežte podľa pravítka väčším rezákom. A ak je potreba, kotvite lankami. Najtenšou, no o to dôležitejšou vrstvou, je nadväzujúca parotesniaca fólia. Tá zabraňuje prieniku vlhkosti z interiéru do konštrukcie. Ak je zle položená, môže vlhkosť začať kondenzovať a trámy sa začnú postupne ničiť.

Isover to istí!

Po splnení technologického postupu zateplenie podkrovia sa môžete vrhnúť na estetickú stránku veci. Avšak počkať-počkať! Ešte sme si nič nepovedali o tej najdôležitejšej veci. Kvalita zateplenia sa totiž odvíja od výberu správneho materiálu. U nás jednoznačne vyhráva rokmi overená značka Isover, vďaka ktorej môžete zatepľovať tak s kvalitnou sklenou vlnou, ako aj izolačným polystyrénom.

Sklená vata Isover Unirol Profi, ktorú vám určite odporučíme aj v našich stavebninách, v sebe ukrýva vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti (až o 15 % lepšie v porovnaní s bežnými izoláciami). Aplikácia je s ňou nenáročná a veľmi rýchla, pričom umožňuje vysychanie konštrukcie krovu (napr. v prípade použitia vlhkého dreva).

Ak sa rozhodnete pre polystyrén, navrhujeme použiť expandovaný EPS Greywall, taktiež od spoločnosti Isover. Dosky Greywall sú najnovším typom EPS dosiek využívajúcim nanotechnológie pre profesionálne zateplenie, bez obsahu CFC a HCFC známe ako freóny. Moderná technológia v tomto prípade zabezpečuje stálu kvalitu a minimálnu energetickú náročnosť výroby, čo doskám zaisťuje výborný pomer cena/výkon.

Pustiť sa do zateplenia podkrovia svojpomocne je odvážne. Aj drobná chyba môže viesť k patáliám a kompletnému prerábaniu strechy. Nenechajte tak nič na náhodu.

Zdroj: isover.sk, idnes.cz, zivotvpodkrovi.cz

Zateplenie podkrovia nemusí byť problém jedine vtedy, keď si dáte pozor na tepelné mosty a dodržíte určité postupy a pravidlá. Aj drobná chyba totiž môže viesť k veľkému maléru a zbytočnému prerábaniu strechy. Preto by sme radi poradili, ako sa pri zatepľovaní podkrovia svojpomocne vyvarovať čo možno najviac chybám.