Poďme spolu zatepliť pochôdznu povalu a podhľady

Zateplenie pochôdznej podlahy a podhľadov má niečo spoločné. Spoločným menovateľom v tomto prípade je zabrániť únikom tepla smerom nahor pri pochôdznej podlahe a smerom nadol pri podhľadoch. Preto je určite vhodné zvážiť spôsob zateplenia podlahy na povale alebo stropu pod nevykurovaným priestorom.

 

Pochôdzna povala

Pokiaľ sa podkrovný priestor pod šikmou strechou nebude využívať na bývanie a strecha zostane bez tepelnej izolácie, bude dochádzať k obrovským únikom tepla.

Vytvoriť tepelnú izoláciu pochôdznych podláh nevykurovaných podkroví je možno pre niekoho náročné. S použitím systémového riešenia ISOVER STEPCROSS, ktorá je osadená na klieštinách to zaiste zvládnete. Dosiahnete tým skvelé tepelnoizolačné vlastnosti bez tepelných mostov, minimálne zaťaženie stropnej konštrukcie. Jej montáž je jednoduchá a rýchla.

 

Skladba systému pre zateplenie pochôdznej povaly

Systém ISOVER STEPCROSS pozostáva z nosných trámov a krížov z vysokopevnostného EPS a výplňovej izolácie z minerálnej vlny ISOVER. Parobrzda ISOVER VARIO® KM DUPLEX tvorí podkladovú vrstvu. Vrchnú pochôdznu vrstvu tvoria OSB dosky a tie sa fixujú k podkladu cez pomocné dosky, ktoré sa lepia na nosné EPS trámy. Na systém zateplenia potrebujete:

Ak ste si už pripravili potrebný materiál môžete pokračovať montážou. V prvom rade je potrebné zabezpečiť parotesnosť, najlepšie fóliou ISOVER VARIO® KM Duplex UV, tú si prilepíme k očistenej stene tmelom v spodnej časti steny a v predpokladanej výške izolácie. Plošné spoje sa prelepia páskou vždy na lesklú stranu fólie.

Nosnú časť izolácie tvoria polystyrénové trámy a kríže, ktoré sa dajú úplne jednoducho zostaviť. Štandardne sa dodávajú na výšku zateplenia 200 – 300mm. Trámy a kríže sa odporúča k sebe lepiť nízkoexpanznou PUR penou. V prípade nerovnej podlahy, je možné trámy zbrúsiť a tým budúcu podlahu vyrovnať. Týmto spôsobom zostavíte nosný rošt. Vhodné rozostavenie pri zachovaní svetlej vzdialenosti medzi trámami je 590mm, ideálne pre vkladanie dosiek ISOVER UNI.

Dôležitým prvkom systému sú montážne dosky, ku ktorým bude pripevnený drevený záklop, ktoré sa k trámom a krížom lepia tiež expanznou PUR penou, kde doba schnutie je cca 1hodina. Pre lepšie zlepenie dosky zaťažíme. Výplňovú izoláciu je vždy potrebné pokladať v dvoch vrstvách na väzbu. Nesmie sa zabúdať ani na doizolovanie okrajových miest, až k parotesnej fólií. Po skontrolovaní všetkých detailov izolácie môžete položiť záklop z dosiek, prípadne OSB dosiek. Nakoniec si záklop pre lepšiu stabilitu priskrutkujte približne každých 20cm do montážnych dosiek. Takto pripravenou, zateplenou pochôdznou povalou ste zabránili unikaniu tepla bez vzniku tepelných mostov a povalu môžete ďalej využívať

 

Izolácia stropov

Nevykurované garáže či pivnice môžete ochrániť pred chladom, hlukom a požiarom, izoláciou stropov. Zateplenie stropov vám pomôže vytvoriť príjemné vnútorné prostredie v obytných budovách. Zo širokej škály izolačných výrobkov si môžete vybrať ten najvhodnejší, ktorý splní požiadavky na tepelné, akustické a protipožiarne vlastnosti. Použitím kvalitnej nehorľavej izolácie okrem iného zvýšite požiarnu bezpečnosť budovy.

 

Sadrokartónový podhľad a jeho montážny postup

Pri montovaní sadrokartónového podhľadu je potrebné vytvoriť najprv konštrukciu. Začíname vytýčením polohy podhľadu, napríklad značkovacou šnúrou. Na sadrokartónové profily si nalepíme tesnenie, ktorý zmierňuje prenos nežiaducich zvukov konštrukcie. K obvodovým stenám ich pripevníme skrutkami, kedy vzájomná rozteč medzi skrutkami nesmie presiahnuť 80cm a v rohoch miestnosti nesmie byť viac ako 20cm. Rozmeriame si polohu stavebných strmeňov, ktoré upevníme v strope oceľovými hmoždinkami v rozmedzí 100cm pozdĺž montážnych profilov a 50cm v kolmom smere na profily. CD profily nasuniete do okrajových profilov a zafixujete ich k stavebným strmeňom. Do takto pripravenej konštrukcie môžete vkladať minerálnu vlnu ISOVER PIANO, dôkladne, bez medzier. Vložená izolácia prispeje k lepšej akustickej pohode. V prípade zvýšených nárokov na požiarnu odolnosť je lepšie používať kamennú minerálnu izoláciu ISOVER UNI. Vtedy je potrebné ustrážiť, aby počas aplikácie nevznikali nežiadúce medzery medzi doskami. Keď je už minerálna / kamenná izolácia aplikovaná možno pripevniť aj sadrokartónové dosky, ktoré sa upevňujú vo väzbe kolmo na profily. Konečnou úpravou pred maľovaním je tmeliaci proces. SDK podhľady sa dajú upraviť do ľubovoľných tvarov, prípadne osadiť aj bodovými svetlami. Finálne potom stačí podhľad nafarbiť.

 

O minerálnej vlne sa toho popísalo už celkom dosť, preto si predstavíme pár silných stránok kamennej vlny:

  • pohlcujú a tlmia nežiaduci hluk
  • zabraňujú únikom tepla
  • zvyšujú požiarnu bezpečnosť budov vďaka nehorľavosti
  • sú paropriepustné
  • sú dlhodobo stále a stabilné
  • sú recyklovateľné

 

V predajniach PILSTAV nájdete všetko, čo potrebujete k zatepleniu podhľadov, či podláh. Okrem toho, že to nájdete na jednom mieste u nás máme aj bezkonkurenčné ceny. Ak to máte k nám ďalej a nechce sa vám chodiť na predajňu, môžete si pozrieť aj náš e-shop www.pilstav.sk a nakúpiť tam.

Zateplenie pochôdznej podlahy a podhľadov má niečo spoločné. Spoločným menovateľom v tomto prípade je zabrániť únikom tepla smerom nahor pri pochôdznej podlahe a smerom nadol pri podhľadoch. Preto je určite vhodné zvážiť spôsob zateplenia podlahy na povale alebo stropu pod nevykurovaným priestorom.