Potrebuje vôbec podlaha izoláciu? Izolácia podlahy prispeje k odhlučneniu, tepelnej pohode aj bezpečnosti

Podlahy sú podstatnou súčasťou priestoru, s ktorou ste v bezprostrednom kontakte každý deň. Na ich izolácii sa preto rozhodne neoplatí šetriť. Prečítajte si o benefitoch, ktoré prináša kvalitné zateplenie podláh prízemia aj horných podlaží.

 

Izolácia tlmí zvuk šírený vzduchom aj konštrukciou

Izolácia podlahy má význam z hľadiska akustiky, resp. ako riešenie odhlučnenia. Ideálne je ak sa akustické izolovanie podláh plánuje už v čase návrhu konštrukcie budovy a jej jednotlivých častí. Dodatočná izolácia v obývanom dome s hotovými podlahami môže byť nákladná, časovo náročná a pre obyvateľov domu nepraktická.

Ak teda chcete predísť tomu, aby vás budili kroky z vyššieho podlažia či dupot Vašich detí, projekt akustickej izolácie podláh si poriadne premyslite.

Pri tzv. kročajovej nepriezvučnosti sa sleduje schopnosť prenášať hluk šíriaci sa konštrukciou, ktorý vzniká pri udieraní na ňu, pričom konštrukcia nesmie prekročiť maximálnu limitnú hodnotu.

Šíreniu hluku cez steny alebo strop sa dá zabrániť izoláciou v kombinácii so sadrokartónom, pričom najefektívnejšou voľbou sú sendvičové konštrukcie predsadených stien  s akustickými „pohlcovačmi“ z minerálnej vlny a napríklad modrou sadrokartónovou doskou Rigips.

 

Zateplenie podlahy predchádza tepelným stratám

Tepelná pohoda je najčastejším dôvodom, prečo si zatepliť podlahu. Na prízemí stavby môžu tepelné straty od zeme či chladných pivníc tvoriť až 25% všetkých tepelných strát. V porovnaní s akustickou izoláciou by mala byť hrúbka tepelnej izolácie väčšia a pohybovať sa v desiatkach centimetrov.

 

Izolácia zvyšuje odolnosť a bezpečnosť podlahy

Kvalitná izolácia má vplyv aj na odolnosť podlahových povrchov a tiež ich bezpečnosť. Z hľadiska mechanických vlastností podlahy sa sleduje, či je podlaha dostatočne pevná a odolná voči tlaku najmä na miestach so zvýšenou záťažou, napr. pod policami, regálmi, skriňami atď.

Každá vrstva má svoju funkciu

Ak chceme, aby podlaha v dome spĺňala všetky vyššie uvedené funkcie, mala by sa skladať až z ôsmich funkčných vrstiev:

1. Nášľapná vrstva (PVC, plávajúca podlaha, dlažba atď.)

Je v priamom kontakte s obyvateľmi miestnosti a všetkým, čo sa v nej nachádza, preto musí byť dostatočne pevná.

 

2. Separačná a podkladná vrstva (penová fólia, penetračný náter, lepidlo…)

Väčšina nášľapných vrstiev podlahy vyžaduje prípravu podkladového povrchu, vyrovnanie alebo separáciu.

 

3. Roznášacia (akumulačná) doska (cementový poter, anhydrit,  sadrovláknitá doska)

Slúži na rovnomerné prenesenie zaťaženia na izolačné vrstvy.

 

4. Separačná vrstva (PE fólia)

Medzi minerálnou vlnou, alebo polystyrénom,  ktorý slúži ako tepelná izolácia a poterom, musí byť separačná vrstva, ktorá zamedzí prenikaniu vody do izolácie.

V prípade anhydritových alebo cementových poterov sa ako separačná vrstva využíva PE fólia aby izolácia nenasávala vodu priamo z poteru.

 

5. Akustická izolácia (minerálna vlna alebo elastifikovaný polystyrén)

Medzi najvhodnejšie materiály pre akustickú izoláciu podláh patrí sklená alebo čadičová vlna, prípadne elastifikovaný polystyrén ISOVER eps FLOOR 4000.

 

6. Tepelná izolácia (minerálna vlna, penový alebo extrudovaný polystyrén)

Ak sa podlaha nachádza na teréne, je možné použiť aj penový alebo extrudovaný polystyrén STYRODUR C s požadovanou pevnosťou.

 

7. Vyrovnávacia vrstva

Najmä pri rekonštrukciách je potrebné povrch podlahy vyrovnať, pretože dosky tepelnej a kročajovej izolácie nie sú schopné plne kopírovať nerovný povrch nosnej konštrukcie.

 

8. Nosná konštrukcia

Mala by byť staticky pripravená na prevádzku v miestnosti a tiež na priťaženie vlastnej podlahy. V prípade malej únosnosti stropu je vhodné zvoliť ľahkú plávajúcu podlahu.

 

Jednotlivé vrstvy, ako aj použité materiály sú vždy závislé od nárokov, aké majú spĺňať. Rozdielne materiály vrstiev sa využívajú v prípade ťažkých podláh, iné pri ľahších. Vrstvy sa líšia aj pri podlahách s vysokým zaťažením, rôzne sa pristupuje aj k podlahám pochôdznej a nepochôdznej povaly. Detaily o izolácií rôznych typov podláh nájdete na stránke ISOVER v sekcii Podlahy alebo v katalógu Podlahy.

Podlahy sú podstatnou súčasťou priestoru, s ktorou ste v bezprostrednom kontakte každý deň. Na ich izolácii sa preto rozhodne neoplatí šetriť. Prečítajte si o benefitoch, ktoré prináša kvalitné zateplenie podláh prízemia aj horných podlaží.