S tehlami Porotherm neušetríte len pri bývaní, ale aj pri stavaní!
Nesmrteľný materiál
Nikto nestavia dom na pár rokov. Každý túži po bezpečnom a trvanlivom príbytku, v ktorom sa dá cítiť príjemne, žiť zdravo, bez hluku a v teple. Práve preto sa pri stavbe domu musíte zamyslieť nad správnou voľbou materiálu. Je potrebné si uvedomiť, že aj keď väčšinu zariadenia domu môžete časom vymeniť, to podstatné, teda základy a steny domu, sa vymeniť dajú len veľmi ťažko.
V predchádzajúcom článku sme vám sprostredkovali, prečo je výhodné dom stavať z pórobetónových tvárnic. No keďže biele kvádre nie sú jediným materiálom pod slnkom, na paškál sme si zobrali ďalšie murivo. Dlhoročným materiálom pri výstavbe rodinných domov je na našom území klasická pálená tehla, ktorej moderné technológie dodali nadštandardné vlastnosti.
Väčšie, ľahšie, praktickejšie
Pálená tehla patrí medzi tie najstaršie materiály. Výroba sa vyvíjala v rôznych oblastiach sveta. Najväčšie tehlové stavby boli postavené už v Babylonskej ríši, ktorá vznikla v období 2000 rokov pred naším letopočtom. Po stáročia sa vyrábali plné tehly z dnešného pohľadu malých rozmerov, z ktorých sa v prípade potreby vybudovali steny aj veľkých hrúbok vyskladaním do rôznych väzieb.
V minulom storočí sa začali objavovať najprv sporadicky dierované tehly, ktoré sa oproti plným tehlám ľahšie sušili aj lepšie pálili, potom sa plocha otvorov v tehlách postupne zväčšovala až na súčasných max. 60 % z celkovej plochy tehly. Aké sú dnes teda hlavné výhody tradičných tehál, ktoré oproti tým z dôb minulých celkom podstatne zmenili svoju podobu?
Dokonalá tepelná aj zvuková izolácia
Výraznou vlastnosťou tehlového muriva je jeho tepelno-akumulačná schopnosť. Tá spôsobuje, že murivo v sebe akumuluje dostatočné množstvo tepla na to, aby ho mohlo pri dočasnom prerušení vykurovania postupne vydávať a zaistiť po určitú dobu prijateľnú teplotu. V letnom období sa zas účinok tepelnej akumulácie prejavuje opačne. V murive akumulovaný nočný chlad prostredie príjemne ochladzuje, a keď v noci teplá vlna prejde konštrukciou steny k vnútornému povrchu, môžete si pomôcť vetraním.
S tepelnými vlastnosťami, s celkovým tepelnoizolačným riešením stavby a so spôsobom prevádzky stavby súvisí vlhkosť v priestoroch stavby. Tehlové murivo sa vyznačuje nízkym difúznym odporom, takže pri zvýšenej vlhkosti vodná para prechádza stenou a dochádza k efektívnemu vyrovnávaniu vlhkosti.
Tehlová stavby ďalej perfektne “dýcha”, vlhkosť sa nehromadí, pri správne riešených konštrukciách nedochádza k jej kondenzácii a vzniku plesní. Tehla je okrem toho výborným zvukovým izolantom. Steny, vnútorné aj obvodové, prispievajú spoločne so stropnými konštrukciami a podlahami k dostatočnému tlmeniu hluku.
Čo tak tehly s 50 % zľavou?
V súčasnosti už nie sú k dispozícii len tehly na stavanie muriva. Špecializované firmy dnes ponúkajú komplexné tehlové programy, ktoré zahŕňajú tehly a tehlové prvky, poprípade v kombinácii s inými materiálmi, a to v najrôznejších formách. Programy tiež môžu zahŕňať tehlové bloky pre obvodové murivo, tehly pre vnútorné murivo, doplnkové, špeciálne a okrasné tvarovky, stropné nosníky, stropné vložky, preklady a pod
Celé spektrum takýchto materiálov ponúka už nejaký ten piatok overená značka Porotherm. Ich energetická efektívnosť, bezpečnosť, odolnosť a úspornosť radia tehly tejto spoločnosti medzi absolútnu špičku široko-ďaleko. Medzi TOP produkty z radu tehál Porotherm patria tie s koncovkou T Profi, ktoré sa pýšia predovšetkým výbornými tepelno-izolačnými vlastnosťami. Sú špecialistami na zabránenie výkyvov teplôt, a to bez dodatočnej tepelnej izolácie fasády alebo klimatizačných aj vetracích systémov.
No a keď myslíte ekonomicky a radi by ste vďaka kvalitným tehlám v budúcnosti čo-to zarobili, myslite tak už pri samotnej výstavbe. V týchto dňoch totiž máte jedinečnú možnosť kúpiť každú druhu tehlu Porotherm 44 EKO + Profi úplne zadarmo! Stačí navštíviť naše stavebniny, preukázať sa stavebným poukazom a zľava je vaša. Stavanie s Porothermom tak môže byť túto sezóna nielen komfortné a kvalitné, ale aj poriadne ekonomické či šetrné.
Zdroj: wienerberger.sk, Jiří Strníček – stavebni-servis.eu, stavbadomu.net, cscm.cz