Sadrokartónové podhľady môžu byť praktickým, ale aj estetickým riešením

Stropné podhľady sa najčastejšie používajú v interiéroch kancelárií, obchodných priestorov, ubytovacích zariadení, škôl či zdravotníckych zariadení. Vhodne ich však možno využiť aj pri rekonštrukcii bytov, kde môžu pomôcť pri znížení svetlej výšky miestnosti a dokážu vylepšiť akustické alebo tepelné vlastnosti miestnosti. Zaujímavé stropné pohľady navyše zvýraznia priestor a dotvoria estetiku interiéru, ktorá bude pútať pozornosť na prvý pohľad.

 

Najpraktickejším a najvyužívanejším riešením v súčasnosti sú sadrokartónové podhľadové dosky, ktoré nahradili drevené podhľady využívané v minulosti. Sú jednoduchšie na konštrukciu a lepšie spĺňajú niektoré požiadavky, napr. na protipožiarne vlastnosti, zdravotné podmienky v interiéri, ale aj mnohé ďalšie.

 

 

Pri výbere vhodného riešenia je dôležité zamerať sa na to, čo je pre vás v rekonštruovanom priestore kľúčové. Najčastejšie ide o jednu alebo viacero z nasledujúcich vlastností: estetika, požiarna bezpečnosť, životnosť, akustické pohodlie a zdravotné hľadisko.

 

Výhodné vlastnosti sadrokartónu

Sadrokartón ako materiál má niekoľko vlastností, ktoré ho predurčujú na využitie pri rekonštrukcii priestorov vo všeobecnosti. Pokiaľ ide o stropné podhľady, výhodou sadrokartónových dosiek je ich mechanická odolnosť, ako aj odolnosť voči vyššej vlhkosti. Sadra pohlcuje a odovzdáva vlhkosť v závislosti od aktuálnych podmienok v miestnosti, vďaka čomu sú sadrokartónové podhľady schopné zlepšovať klimatické a zdravotné podmienky v interiéri.

 

Akustika do domácností aj prednáškových sál

Ďalšou výhodou sadrokartónu sú jeho akustické vlastnosti a ochrana pred nežiaducim hlukom zvonku i zvnútra miestnosti. Aj preto sú sadrokartónové podhľady využívané nielen v domácnostiach, ale aj v školách a rôznych typoch prednáškových miestností, kde je dôležitá správna akustika a odhlučnenie. Výberom správneho typu sadrokartónových podhľadových systémov môžete vytvoriť presne také zvukové podmienky, aké účel miestnosti vyžaduje.

 

Znižovať dozvuk pomôžu mäkké, pórovité a perforované materiály, počuteľnosť a zrozumiteľnosť hovorenej reči vo veľkých miestnostiach vylepšia tvrdé a hladké materiály a izolovať hluk prichádzajúci zvonka zas môžete pomocou hustých, tvrdých, hladkých a hrubých materiálov použitých v sadrokartónových kazetách a doskách. Samozrejme, nemusíte si vybrať len jednu z týchto funkcií. Rady Gyptone či Rigitone značky Rigips spoločnosti Saint-Gobain sa vyznačujú vyváženými akustickými vlastnosťami, ktoré sú vhodné pre väčšinu typov interiérov.

 

Vizuálne zaujímavé i funkčné

Pokiaľ majú sadrokartónové stropné podhľady plniť predovšetkým estetickú funkciu,  vhodným riešením sú sadrokartónové dosky Gyptone, ktoré ponúkajú dierované sadrokartónové podhľadové dosky s rôznymi typmi perforácií – kruhovými, obdĺžnikovými, štvorcovými či šesťuholníkovými. Okrem estetickej funkcie majú aj dobré akustické vlastnosti.

 

Zdravie a hygiena na prvom mieste

Do priestorov, kde sa pripravujú jedlá alebo do prevádzok so zvýšenými nárokmi na hygienu, ako napríklad zdravotnícke zariadenia, nemocnice či ambulancie, sa hodia sadrokartónové stropné kazety Gyprex, ktoré majú viditeľnú stranu potiahnutú vinylovou fóliou. Tá spevňuje ich povrch a zjednodušuje údržbu - stačí ich vyčistiť obyčajnou navlhčenou špongiou.

 

Nielen v zdravotníckych, ale aj ostatných typoch interiérov, stojí za pozornosť aj použitie originálnej technológie Activ’Air® od spoločnosti Saint-Gobain, ktorá sa stará o čistenie ovzdušia v interiéri od škodlivých látok, predovšetkým formaldehydov. Sadrokartónové dosky a kazety vďaka tomu dokážu až po dobu 50 rokov neutralizovať až 70 % formaldehydu obsiahnutého vo vnútornom prostredí. Zjednodušene povedané, aj vďaka sadrokartónovým stropným podhľadom sa dokážeme v priestoroch cítiť omnoho príjemnejšie.

 

PILSTAV je tu pre vás aj pri nákupe materiálu pre sadrokartónové podhľady. Príďte nás navštíviť. 

 

ZDROJE: www.rigips.sk 

Stropné podhľady spĺňajú v interiéri nielen estetickú funkciu, ale pri správne zvolenom type podhľadu môžu vhodne vyriešiť aj svetelné, tepelné, akustické či protipožiarne požiadavky miestnosti.