Správnym výberom fasádnej omietky a jej farby môže aj váš dom žiariť naozaj dlho

V prvom rade kvalita, až tak vzhľad

Ak sa pri omietaní nachádzate ešte úplne na štartovacej čiare, je potrebné si zodpovedať dve základné otázky. Aká bude primárna funkcia omietky a ako by mala vyzerať? Správny výber kvalitnej fasádnej omietky ako ochrany domu pred vonkajšími vplyvmi po pár rokoch ocení každý jeden stavebník, ktorý sa chystá omietať. Na druhej strane netreba zabúdať na farbu omietky, keďže vhodnosť voľby fasádnej farby posúdi kritický okoloidúci hneď podľa prvého dojmu. To isté môže spraviť akákoľvek návšteva. Jasné, o všetkom by aj tak rozhodne vaša preferencia, no výber farby by mal byť aspoň sčasti ovplyvnený farbou strechy, okien či odkvapov, pričom sa odporúča vyhľadávať odtiene, ktoré sa prirodzene vyskytujú vo vašom okolí. Nepredbiehajme a povedzme si najskôr, prečo by omietka mala byť hlavne dostatočne kvalitná.

Nepredvídaných vplyvov je neúrekom

Pri výbere fasádnej omietky musíte byť v dnešnej dobe nadmieru ostražití a mať správne informácie o tom, čo vám obchodník ponúka. Na trhu je totiž celá škála rôznych druhov fasádnych omietok. Od vysoko kvalitných, až po tie menej kvalitné. Sami ste už určite zazreli domy, ktoré majú pleseň alebo fasádu so zelenou riasou. Ako by aj nie, keď na fasádu pôsobí dennodenne slnečné žiarenie, mráz, vlhkosť a striedanie teplôt. Zaručene akostné hmoty určené pre fasády však majú vo svojej DNA dokonale odolávať poveternostným vplyvom a chrániť stavbu pred extrémnymi podmienkami.

Kvôli zlému výberu fasády utrpí, samozrejme, aj samotná farba, teda vzhľad domu. Jednou z najväčších záťaží pre fasádne farby je striedanie teplôt, ktorých je v našej oblasti posledné roky neúrekom. Citeľné a hlavne viditeľné to môže byť po tuhých mrazoch, kedy často dochádza k poruchám. Kvalitná náterová hmota by mala striedanie teplôt určite zvládať obstojne a zachovávať si pritom dobré vlastnosti. Netreba zabúdať tiež na paropriepustnosť, nasiakavosť, vodotesnosť či špinivosť. Ide o parametre, ktoré výrazne vplývajú na vonkajšiu omietku a jej životnosť.

Správnym výberom fasádnej omietky a jej farby môže aj váš dom žiariť naozaj dlho

Akrylátovú, silikátovú či silikónovú omietku?

Na realizáciu vonkajšieho plášťa sa najčastejšie využívajú tri základné druhy fasádnych náterových hmôt, a to akrylátové, silikátové a silikónové. Na bežné domy „v dobrej kondícii“ a na nové domy, kde sú dobre riešené presahy striech, a teda tu nie je riziko výrazného znečistenia fasády a pod., sa môžete určite spoľahnúť na akrylátovú farbu. Je odolná, tvrdá a efektne odpudzuje vodu. Horšie je to však už s paropriepustnosťou. Keď je dom zateplený napr. polystyrénom, môžete akrylátovú farbu použiť, pretože fasáda je už izolovaná od vzduchu, ak ale máte dom zateplený minerálnou vlnou, akrylátová fasádna farba sa veľmi nehodí.

Akrylátová farba sa tiež dokáže viac zašpiniť, než napr. taká silikátová farba. Tieto farby sú na báze tekutého draselného skla a syntetických živíc. Nemenia svoju priepustnosť a veľkou výhodou je určite to, že sú vhodné pre vyššiu vlhkosť a miesta, kde hrozí vznik plesní či machov. Náterovú hmotu je však možné aplikovať len na podklady, ktoré obsahujú kremík – napríklad vyzreté štukové omietky bez povrchových úprav, alebo silikátové maľby. Pre kolorovanie možno teda použiť len anorganické pigmenty, preto možno docieliť len obmedzené množstva odtieňov.

Za akési luxusné riešenie možno považovať silikónové fasádne farby a omietky. Ak potrebujete omietku, ktorá má vysokú paropriepustnosť, voda po nej rýchlo stečie, vďaka svojej štruktúre sa menej špiní a vydrží naozaj dlho, je pre vás silikónová fasádna farba ideálnym riešením. Silikónová fasádna farba je vhodná pre všetky typy zateplenie, či už ide o zateplenie polystyrénom alebo minerálnou vlnou. Odrádzať vás môže jedine fakt, že sa pohybujú vo vyššej cenovej relácii. V budúcnosti sa vám to však iste vráti.

Správnym výberom fasádnej omietky a jej farby môže aj váš dom žiariť naozaj dlho

Ak teda máte aj vy túto sezónu so svojou fasádou veľké plány, určite navštívte stavebniny Pil-Stav. Máme pre vás pripravený arzenál kvalitných omietok a farieb overených značiek Ceresit, Emporio, Weber, Cemix, Den Braven či Baumit. A aby sme nezabudli, v našom fasádnom centre vám dokážeme namiešať omietkovú farbu podľa vášho gusta.

Zdroj: drevostavitel.cz, ceskestavby.cz, ecolor.cz
Foto: baumit.sk

Leto je tu, čas dovoleniek sa blíži. Množstvo tradičných cestovateľov však tento rok hranice neprekročí. A možno to je tá správna sezóna „dovolenkovať na malte“ a pustiť sa do omietania vonkajšej fasády domu. Keď sa na to už dlhšiu dobu chystáte, je naozaj ten najvhodnejší čas.
Webstránka využíva cookies
Používaním webovej stránky vyjadrujete súhlas s využívaním súborov cookies. Tieto súbory sa používajú k zlepšeniu zobrazenia webových stránok a nepredstavujú pre užívateľa žiadne riziko. Dozvedieť sa viac