Suchá podlaha je vhodná pri rekonštrukciách aj pri moderných drevodomoch

Sadrokartónové podlahy sú čoraz populárnejšou voľbou a vo veľkej miere nahrádzajú tie betónové. V ich prospech hovoria ich vlastnosti, ale aj jednoduchá a rýchla montáž, ktorú zvládnete aj sami.

 

Výrazným benefitom sadrokartónových podláh je ich nízka váha – vďaka nej zaťažujú stavbu až 7-krát menej ako klasické betónové potery a sú tak skvelou voľbou aj pre podkrovia či pri stavbe drevodomov. Najmä pri podkrovných priestoroch oceníte, že podlaha nezaťaží existujúci strop, a to aj bez kompromisov pri jej pevnosti. V moderných drevodomoch zas vynikne možnosť montáže s vynechaním mokrých procesov. Sadrokartónové podlahy môžete prekryť všetkými podlahovými krytinami ako koberce, PVC, drevené alebo laminátové parkety či dlažba.

 

Sadrokartónové podlahy do všetkých miestností

Jednotkou na trhu suchých podláh sú sadrovláknité podlahové dosky Rigidur značky Rigips spoločnosti Saint-Gobain. Sú vyrobené z materiálu s obsahom sadry a papierového vlákna spolu s ďalšími minerálnymi prísadami. Všetky tieto suroviny sú zmiešané a pod vysokým tlakom lisované. Výrobná technológia zaručuje hladký, celistvý povrch dosiek, ktorý v značnej miere uľahčuje finálnu povrchovú úpravu. Pri výrobe sú dosky navyše hĺbkovo impregnované, čo zaisťuje odolnosť dosiek proti zvýšenej vlhkosti a zabraňuje vzniku a množeniu plesní.

 

Aj vďaka tomu sú sadrokartónové podlahy vhodné aj do miestností s prerušovanou vlhkosťou vzduchu do 90 % , ako sú napr. kúpeľne či sociálne zariadenia (nie však miestnosti so 100 % vlhkosťou ako bazény či sauny). Na miestach, kde dosky Rigidur prichádzajú do priameho kontaktu so striekajúcou vodou, odporúčame použiť tekutú hydroizoláciu.

 

 

Pokladanie podlahy zvládnete aj sami

Výhodou sadrovláknitých dosiek Rigidur je aj možnosť suchej výstavby, ktorá vynecháva mokré stavebné procesy. Zjednodušuje a urýchľuje tak celý proces osádzania podlahy.

 

Ako na to? Základom je klásť dosky na pripravený, stabilný, dostatočne únosný a rovný povrch. Dosky oddeľte od obvodových stien okrajovým izolačným pásom napríklad z minerálnej plsti. Zabránite tak prenosu zvuku medzi podlahou a okolitými konštrukciami.

 

Potom odizolujte konštrukciu podlahy hydroizoláciou proti zemnej vlhkosti, nezabudnite na následné vyrovnanie nerovností podkladu. Na menšie nerovnosti odporúčame použiť špárovací tmel Rigips, na výraznejšie nerovnosti zas Suchý vyrovnávací podsyp Rigips. Hneď potom môžete pristúpiť k pokladaniu podlahových dielcov Rigidur. Začnite od protiľahlého rohu miestnosti a drážku dielca, ktorý prilieha k stene, odrežte. Dielce ukladajte v naväzujúcich radoch s presahom minimálne 250 mm. Lepidlo na podlahy Rigidur nanášajte na predsadenú polodrážku spodnej dosky, špáry dotlačte natesno a spoj zaistite skrutkami Rigidur v maximálnych rozstupoch 250 mm.

 

K sadrokartónovým podlahám môžete pridať aj podlahové kúrenie

 

Keďže podlahové dosky Rigidur spájajú výhody suchých podláh s tepelnými vlastnosťami sadry, sú vhodné aj pre systémy podlahového vykurovania, vykurovací systém však musí byť vyslovene určený na použitie v kombinácii so suchou podlahou.

 

Ako na to? Elektrické vykurovacie rohože umiestnite priamo pod podlahové dosky, teplovodné rúrky (vykurovací register) musia byť uložené v prefabrikovaných doskových prvkoch a teplotu vykurovacieho média v prevádzke je potrebné obmedziť na 45 – 50°C.

 

Ak ste sa rozhodli pre sadrokartónové podlahy, v našich PILSTAV predajniach, ale aj na www.pilstav.sk nájdete všetko, čo k taktejto realizácií budete potrebovať. Tešíme sa na vašu návštevu.

Sadrokartónové podlahy sú čoraz populárnejšou voľbou a vo veľkej miere nahrádzajú tie betónové. V ich prospech hovoria ich vlastnosti, ale aj jednoduchá a rýchla montáž, ktorú zvládnete aj sami.