Všetko pre jedno remeslo od DEWALTu – 1.časť

Spoločnosť DEWALT neustále renovuje a pripravuje novinky pre uľahčenie práce v rôznych stavebných odboroch. Nebudeme sa dnes zaoberať technologickými postupmi a detailmi prác. Dnes si predstavíme novinky ručného náradia, ktoré je určené pre suchú výstavbu. Predstavíme si 18V a 12V elektrické stroje - ručné náradie.

 

Čo pri takejto práci robíte.  Meriate, režete, vŕtate, montujete a mnohé ďalšie úkony vykonávate. My si predstavíme

 • Lasery
 • montáž a to znamená, že budeme strieľať do betónu
 • vŕtanie
 • zatĺkanie hmoždiniek
 • skrutkovanie a kotvenie
 • strihanie profilov
 • delenie dosiek
 • montovanie dosiek na profil
 • tmelenie
 • brúsenie
 • vyrezávanie zásuviek
 • úložné systémy
 • ozvučenie a osvetlenie

 

Lasery

Zelený laser DCE089D1G18 je laser dvojsystémový, ktorý pracuje na 18V a 12V baterky. Je to 3x360tka, to znamená, že má 3 kolmé na seba roviny, ktoré svietia dookola. Dosah 30m bez detektoru a 50m s detektorom. Na týchto laseroch nie je nutné nič aktivovať, všetky Dewalt lasery pracujú bez akejkoľvek nutnosti aktivácie funkcií. Veľmi zaujímavým detailom je koliesko pre jemné ladenie, ktoré doteraz nemal žiaden Dewalt laser. Napomáha jemnejšiemu doladeniu lúča. Odpadá tu hýbanie celým laserom, čo vám ušetrí čas a nervy. Laser má krytie IP54 a je vybavený veľmi silným magnetom spolu s držiakom, po ktorom sa posúva. Je tu aj zelená karta, ktorá napomáha vymeraniu kolmosti a zvýrazňuje lúče. Vo väčšej vzdialenosti je lúč lepšie viditeľný. Balenie obsahuje pliešok a nabíjačku. Tento laser je možné pripnúť aj na statív. Dewalt ponúka viacero laserov, červené aj zelené. Tento spomínaný je najvyššia rada a pre sardrokartónistov najlepší.

 

Klincovačka 18V

Priama montáž, alebo strieľanie. Akumulátorové strieľanie, baterka, stroj, klince, profil, betón a máte vyriešené. Ako to funguje? V prvom rade sa potrebujete oprieť, a potrebujete sa tiež zhora oprieť o špičku stroja z dôvodu – akcia/reakcia. V klincovačke sa roztáča zotrvačník stlačíte spúšť a klinec letí do betónu, pristreľuje profil. Stroj aj svieti. Ovládacie prvky na klincovačke sú:

 • poistka
 • spúšť
 • páka na vrátenie zaseknutého úderníka – v prípade zaseknutia sa rozsvieti dióda - úderník sa vráti, môžete pokračovať v práci. Nie je to častý jav, ale stane sa
 • Sila nástrelu - vzhľadom k tomu, že sa nerobí iba s betónom, ale niekedy aj s oceľou, dá sa prepnúť rýchlosť
 • Zásobník

Klasické meranie

Ak nechcete, alebo z nejakého dôvodu nemôžete využívať laser, prípadne vás nebaví meranie laserom, sú tu – meter a brnkačka.

Brnkačka 30m dlhá, ktorá má prevodový pomer 6 k 1 to znamená, že disponuje veľmi rýchlym navíjaním. V prípade odvíjania sa stlačí tlačidlo a šnúrku krásne vysuniem. Naplnenie brnkačky je úplne jednoduché, otvoríte, vyklopíte, nasypete kriedu, zatvoríte a pretrepete. Výhodou je, že pomocou háčika sa dajú spojiť dve dokopy.

Meter, bez toho sa na stavbe nik nezaobíde. V ponuke 5 a 10m a oba majú výbornú ergonómiu a pohodlné držanie v ruke. Majú skvelý výsun, to je to, že dokážete podržať meter v jednej ruke bez toho aby sa „zlomil“ a má aj skvelý dosah – držanie s pomocou druhej ruky. Ďalšia skvelá vec je to, že je prvých 8cm zosilnených, aby sa koniec nevyšúchal, keďže je to miesto kde často dochádza k oteru. Oba metre majú klip na opasok, 3 nity a sú odolné.

Delenie profilov

Na delenie profilov existujú dve cesty. Klasická, nožnice na plech, alebo batériové ručné náradie. Pila DCS371N - 18V - kapacitne bohato stačí 50tku cv-čko, uv-čko a cd profily. Dokonca je lepšie rezať aj dva profily naraz. Ak si zoberiete dva, stúpa produktivita práce, lebo odrežete naraz dva a po ďalšie sa to aj lepšie drží v ruke, keďže je to pevnejšie a bezpečnejšie. Obsluha je jednoduchá. Poistka, spúšť a režete. Tiež svieti a krásne vidíte línie rezu. Ak potrebujete vymeniť plátok, máte k dispozícií aj kľúč, ktorým uvoľníte dve skrutky, povolíte páku a otvoríte kryty. Píla disponuje aj hákom na zavesenie.

Ak dávate prednosť nožniciam, tie od Dewaltu disponujú poistkou, sú anatomické a dokážu pekne strihnúť aj ten záhyb, ktorý je na cd profiloch. Nie je s tým námaha, čo zvyšuje produktivitu práce.

Vŕtacie SDS plus kladiva

Ak začínate montážnymi  otvormi, potrebujete vŕtať 6mm dieru. Občas aj väčšie. Tieto dve malé kladivá, ktoré si predstavíme, to perfektne zvládnu.

18V DCH172P2 – 16mm - tam kde nestačí príklepová vŕtačka, nastupuje vŕtacie kladivo. Nie kombinované kladivo, ale vŕtacie s príklepom. Sila úderu je 1,4J, ideálny na otvory 4 – 10mm. Má veľmi príjemnú hodnotu vibrácií, ľahký prestup materiálom a vďaka svojej veľkosti má aj nízku hmotnosť, čo je perfektné pre sadrokartonistov, lebo v prípade sadrokartonárskych prác stačí vŕtať malé otvory, ale je ich pomerne veľa.

Pre tých, ktorí používajú 12V stroje a majú sadu batérií, je tu DCH072L2 - 14mm – 1,1J  energia úderov, ideálny pre otvory 4-10mm.

Príklepová vŕtačka

Pri vŕtaní do mäkšieho materiálu nám bohato stačí akumulátorový príklepový skrutkovač- vŕtačka. Niekedy aj bezpríklepová.

DCD999X1 18V je najvyššia rada príklepových vŕtačiek radu Dewalt. Má vyšší výkon, aj pri základnej batérií, aj pri silnejšej. Dewalt necháva na zákazníkovi výber, aký výkon si aktuálne do vŕtačky chce dať. Ak idete vŕtať malú 6 – 8mm dieru do niečoho mäkkého, úplne stačí 2 – 5Ah (5Ah = 800W). Vo chvíli, ak potrebujete odbehnúť od sadrokartónu a urobiť niečo iné, zoberte si XR flexvolt  9,0Ah výkon 1296W a 127Nm a to je dôvod prečo tá vŕtačka má aj druhú rukoväť s hliníkovým lemom. A verte, že je potrebné to používať, lebo naozaj, ak sa tá mašinka pri 127Nm roztočí, tak to môže byť veľmi nepríjemné. Pretože tu dochádza k veľkému nárastu výkonu. Okrem toho, že je tu iný motor, iná elektronika, má to zosilnenú prevodovku. O 30% väčšiu vztyčnú plochu zubov, viac niklu a tým je zliatina tvrdšia. To znamená, že je to postavené na to, aby to zvládalo väčšie výkony. Prečo táto vŕtačka? Pretože si môžete nastaviť výkon, aký potrebujete. Idete vŕtať niečo malé, malá baterka, idete riešiť niečo ťažké, veľká baterka.

Vŕtanie do mäkšieho materiálu môžete aj subkompaktným akumulátorovým príklepovým skrutkovačom DCD706D2 12V. Malý ľahký stroj, 57Nm, 25tis príklepov, 6mm dieru do tehly zvláda úplne perfektne.

Ďalšia v ponuke je DCD703L2T bezpríklepová vŕtačka s multifunkčnou hlavou. Výhodou a hlavnou funkciou sú vymeniteľné hlavice.

 • hlavica na bity
 • excentrická hlavica
 • pravouhlý adaptér
 • skľučovadlo.

Zatiahnutím za krúžok dáte hlavicu dole. Kombináciou pravouhlého adaptéru a napr. excentrickej hlavice sa dá dosiahnuť variant na prácu na neprístupných miestach a tým sa dostať do veľmi tesných priestorov a do istej miery nahradiť flexibilných zárohákov. 

Rázové uťahovače

Máte vyvŕtané, máte v diere hmoždinku a potrebujete do nej dostať skrutky. Skrutky potrebujete dostať do dreva, a vlastne do čohokoľvek. Môžete klasickým skrutkovačom, ale rýchlejšie to bude isto s uťahovačom.

DCF8050D2 18V – 205Nm, 6hranné skľučovadlo, 3 rýchlosti, skvelá ergonómia, bezkonkurenčná 10cm dĺžka, niečo cez 3000 otáčok. Je to výrazne rýchlejšie ako s „akučkou“. Ak niekto montuje dosky a používa hĺbkové dorazy tak tiež je to lepšie v tom, že ak preháňate skrutku sadrokartónovou doskou, sú dôležité vysoké otáčky preto, aby sa doska nerozbíjala. Pri nízkych otáčkach sa to deje. Musí tam byť ale ten správny bit na obmedzovanie hĺbky. V tomto uťahovači je nový typ batérie – POWERSTACK, s ktorou ako prvý prišiel na trh Dewalt. Sú to batérie s plochými li-ion článkami. Myšlienka batérií s týmito plochými článkami spočíva v tom, že stroj získava väčší výkon, batéria vydrží viac v rámci životnosti. Dewalt si s batériou natoľko verí, že na ňu dáva 3roky záruku!

Objavte viac v tomto videu

Predstavili sme vám pár noviniek produktov Dewalt. Nie je to však všetko, takže nabudúce pokračujeme. Nenechajte si ujsť ďalšie dôležité informácie o novinkách, ktorá vám uľahčia prácu, pomôžu zvýšiť produktivitu práce.

Navštívte naše PIL-STAV predajne, pozrite si novinky a zakúpte všetko čo potrebujete. Dewalt - záruka výkonu. 

 

.... pokračovanie nabudúce...

 

ZDROJ:  www.dewalt.sk

Spoločnosť DEWALT neustále renovuje a pripravuje novinky pre uľahčenie práce v rôznych stavebných odboroch. Nebudeme sa dnes zaoberať technologickými postupmi a detailmi prác. Dnes si predstavíme novinky ručného náradia, ktoré je určené pre suchú výstavbu. Predstavíme si 18V a 12V elektrické stroje - ručné náradie.