Vyberte si tú správnu omietku pre váš dom

Fasádna omietka je finálnou vrstvou každej fasády a práve ona dodáva budove príjemný a svieži vzhľad.

Na trhu so stavebnými materiálmi je viacero druhov omietok a poznatky o vlastnostiach jednotlivých druhov vám pomôžu zorientovať sa v ponuke.

 

Druhy fasádnych omietok

Typ fasádnej omietky závisí od podkladu, z ktorého je vyrobená . 

Všeobecne akceptované delenie omietok sa rozlišuje na päť druhov a tie sú:

  • akrylové
  • silikátové
  • silikónové
  • silikátovo-silikónové
  • minerálne (vápenno-cementové). 

Hlavný rozdiel medzi týmito omietkami je v paropriepustnosti, elasticite, odolnosti voči nečistotám, ale aj v type podkladu, na ktorý sú aplikované. Keďže nie každý typ fasádnej omietky je vhodný na hociktorý podklad, pred jej výberom je potrebné skontrolovať, či je vo fasádnom systéme použitá tepelnoizolačná doska z polystyrénu, grafitového polystyrénu, kamennej vlny alebo plná tehlová stena či stena z termoblokov. Podklad pod omietkou musí byť pevný, čistý, suchý a natretý základným náterom. Je tiež dôležité si uvedomiť, že základný náter, tepelnoizolačná doska a dekoratívna fasádna omietka musia byť vzájomne zladené podľa ich paropriepustných vlastností.

 

 

Akrylátové omietky

Akrylátová fasádna omietka je veľmi obľúbená a v našom stavebníctve najviac používaná na fasády rodinných domov a iných budov. Ich obrovskou devízou je, že na rozdiel od minerálnych omietok pracujú akrylátové produkty s akýmkoľvek druhom pigmentu, čo znamená takmer neobmedzené farebné možnosti. K ich ďalším výhodám patrí vysoká flexibilita, schopnosť prenášať tepelné namáhanie, odolnosť voči slnečnému žiareniu, čo umožňuje zvoliť tmavšie farby fasády. Pri aplikácií sa bez problémov dosiahne požadovaná jednotná farba. Sú odolné voči nepriaznivým poveternostným podmienkam, ako sú nižšie teploty a vysoká vlhkosť. Sú vhodné ak je kontaktná fasáda vyrobená z polystyrénu 

 

Minerálne omietky

Veľmi dobrou paropriepustnosťou  sa vyznačujú práve minerálne omietky, preto sú vhodným riešením pre podklady s minerálnou vlnou. Sú nehorľavé. Pri nanášaní minerálnych omietok treba brať do úvahy vlhkosť vzduchu, pretože reagujú na poveternostné podmienky. Vzduch a vodná para môžu chemicko-fyzikálne reagovať a na stene sa objavia biele výkvety. Ich „prirodzená“ farba je sivastá a sú dodávané v práškovej forme, ktorá sa následne mieša s vodou. spôsob prípravy aj proces aplikácie minerálnych omietok trvá dlhšie. Štandardne musíte maľovať aj dvakrát s potrebnými technologickými prestávkami.

 

 

Silikátové omietky

Veľmi dobré mechanické parametre, odolná a nehorľavá fasáda. To je zásluhou silikátových omietok. Vyznačujú sa vysokou priepustnosťou vodnej pary, preto dobre fungujú v izolačných systémoch z minerálnej vlny. V porovnaní s akrylátovými omietkami nepriťahujú prachové častice, no na druhej strane nie sú natoľko odolné voči náročnejším poveternostným podmienkam pri aplikácii a ale pre ich chemické zloženie nie je možné získať napríklad veľmi intenzívnu oranžovú farbu. Dostupné sú iba v rade obľúbených farieb. Aplikácia silikátových omietok vyžaduje niekoľko dní stabilnej teploty a vlhkosti počasia, najvhodnejšie v čase od mája do začiatku októbra. 

Čo sa týka silikátových, silikónových alebo silikátovo-silikónových omietok, nanášajú sa na kontaktné fasády pri použití kamennej vlny ako tepelnoizolačnej dosky. Ak je fasáda zhotovená z termoblokov, odporúčajú sa fasádne omietky na silikátovej alebo minerálnej báze.

 

Silikónové omietky

Silikónové omietky sú vyrábané na báze silikónovej živice a patria medzi najnovšie v stavebnej chémii. Sú paropriepustné a medzi investormi čoraz obľúbenejšie pre svoju pružnosť a odolnosť voči nečistotám. Spotrebitelia oceňujú kvalitné a trvácne riešenia. Zloženie tenkostenných omietok sa neustále vyvíja a na trhu sa objavujú omietky s novými technológiami. Medzi takúto novinku patrí aj omietka s DOUBLE DRY TECHNOLÓGIOU. Čo to vlastne je Double Dry technológia? Jednoducho povedané mechanizmus dvojitej ochrany:

  • veľmi nízka nasiakavosť vody na povrchu omietky
  • vysoká priepustnosť vodnej pary

Vďaka tejto dvojitej ochrane je povrch omietky hydrofóbny, rýchloschnúci a odolný proti akumulácii vlhkosti. Vodná para vo vzduchu nevytvára kvapôčky, ale rýchlo sa šíri po povrchu omietky, čím sa zväčšuje odparovacia plocha a tak stena veľmi rýchlo schne. Výsledkom je, že na stene nie je prakticky žiadny vodný film, riasy, huby a plesne nemajú šancu na rozvoj. Fasáda je dlhodobo čistá a odolná. Medzi takéto omietky patrí aj Ceresit CT 760 Visage.

 

CERESIT CT 760 VISAGE

Táto dizajnová omietka so štruktúrou architektonického betónu je vhodná na dekoratívne povrchové úpravy zatepľovacích systémov ETICS, ale aj na tradičné omietky v interiéri i exteriéri. Je to jednozložková omietka, ktorá je vhodná na okamžité použitie. Po otvorení stačí obsah balenia dôkladne premiešať. Spracovanie je jednoduché, no ponúka širokú škálu štruktúr a aplikačných techník. Konečný vizuálny efekt omietky závisí od použitých techník povrchovej úpravy a skúseností aplikátora. Skvelým  benefitom tejto omietky je jej flexibilnosť a odolnosť proti poveternostným vplyvom, poškriabaniu a mechanickému poškodeniu. Kombináciou vysoko účinných polymérov sa vytvára silná, vodoeodolná a antistatická štruktúra, ktorá je vysoko paropriepustná. Špeciálne prísady ešte viac zvyšujú odolnosť proti prieniku vody a jej hromadeniu v omietke. Táto unikátna receptúra je zodpovedná za jej dlhú životnosť.

Ceresit CT 760 Visage má:

  • excelentné samočistiace vlastnosti - vďaka antistatickým a hydrofóbnym vlastnostiam omietky sa nečistoty na povrch sa neprilepia a v dôsledku toho sú jednoducho zmývateľné vodou alebo odviate vetrom
  • minimalizovaný rast plesní - menej špiny a suchý povrch predstavuje nevhodné prostredie pre výskyt mikroorganizmov na fasáde

Pri Ceresit CT 760 Visage omietkach sú nízke náklady na údržbu a renovácie sú zriedkavé. Neostávajú žiadne vlhké škvrny na fasáde, dodávajú vám pohodlie, trvanlivosť a udržateľnosť. Vy ako vlastník domu si môžete užiť nespočetné množstvo výhod spojených s trvácnosťou a odolnosťou Vašej fasády, ktorá zároveň znižuje energetickú náročnosť budovy a všetky tieto faktory zvyšujú celkovú hodnotu vašej nehnuteľnosti. Príďte si k nám do PILSTAVu a vyberte si aj vy omietky CERESIT.

 

ZDROJE: https://www.ceresit.sk/ 
https://realbud.com/sv_SE/blog/295
https://www.bekament.com/en/blog/article/facade-plaster-what-is-important-to-know-when-choosing-it/275

Fasádna omietka je finálnou vrstvou každej fasády a práve ona dodáva budove príjemný a svieži vzhľad.