Vyzbrojte fasádu samočistiacim a ochranným štítom s názvom Ceresit CT 174

Fasády kvalitných značiek napredujú

Vonkajší povrch domu plní mnoho najrôznejších funkcií od estetickej až po viaceré druhy ochrany pred poveternostnými vplyvmi a tiež chráni dom pred prípadným mechanickým poškodením. Ako všetko, aj fasáda má svoju obmedzenú životnosť, a tak vplyvom jej dlhoročného vystavenia slnku, vode, vetru, mrazu či vlhkosti dochádza k jej opotrebovaniu. Tešiť nás môže to, že dnes fasády fungujú úplne inak ako kedysi.

Svet stavebných materiálov zažíva za posledných desať rokov pomerne výrazný kvalitatívny posun vpred. Ak vezmeme napríklad oblasť tenkovrstvových prefarbených fasádnych omietok, tak sa ich dnešná charakteristika nedá posudzovať výlučne podľa použitého druhu spojiva, a to od minerálneho, cez silikátové či disperzné až k silikónovému. K slovu sa dnes dostávajú vyvážené kombinácie spojív v prefarbených omietkach a s tým aj určité prelínanie ich vlastností. Výrobky na tejto báze majú u investorov z radov majiteľov rodinných domov veľkú obľubu a svojimi vlastnosťami sa radia výlučne do prémiovej triedy.

Správna fasáda sa nezašpiní!

Hoci sa to môže zdať neuveriteľné, omietka dnes dokáže okrem iného vykazovať samočistiace schopnosti, čo je vlastnosť v našich podmienkach iste žiadaná. Nejedná sa však o žiadnu mágiu, odborne sa procesu hovorí fotokatalýza.

Vysvetlime si to polopate. Zatiaľ čo na bežné vodovzdorné omietky berie stekajúca voda pri daždi so sebou iba povrchové nečistoty, u samočistiacej fasády dochádza najprv k nasiaknutí vlhkosti do vrchnej hydrofilnej vrstvy. Potom sa za pôsobenia slnečného svitu vlhkosť z tejto vrstvy vracia spodnou hydrofóbnou vrstvou späť na povrch omietky a prípadný dážď tak zmýva nielen povrchové nečistoty, ale aj nečistoty usadené vnútri povrchovej štruktúry omietky. Výsledkom je suchá, čistá a dlhodobo krásna fasáda.

Na akú značku sa spoľahnúť?

Samočistiacu schopnosť vykazuje tiež silikátovo-silikónová fasádna omietka Ceresit CT 174, ktorú nájdete aj v našich stavebninách. Prečo ďalej odporúčame práve túto tenkovrstvovú dekoratívnu omietku pre vonkajšie a vnútorné použitie?

Omietka Ceresit CT 174 je paropriepustná, odolná proti UV žiareniu aj poveternostným vplyvom. Materiál je určený na vytváranie tenkovrstvových omietok na betónových podkladoch a tradičných omietkach. CT 174 je možné tiež použiť ako fasádnu povrchovú úpravu v kontaktných systémoch zateplenia budov Ceresit Ceretherm pri zatepľovaní obvodového muriva budov s použitím dosiek z polystyrénu alebo minerálnej vlny. Aby toho nebolo málo, táto omietka pasuje aj do interiéru, kde ju môžete použiť na sadrových podkladoch, na drevotrieskach či sadrokartónových doskách.

Na záver snáď už len pár užitočných rád. Nešetrite na nesprávnom mieste. Uvedomte si, ako malú sumu tvorí cena materiálu na povrchovú úpravu fasády v porovnaní so sumou celkových prác. Uvedomte si tiež, že na fasádu budete hľadieť skoro každý deň po dobu najmenej desiatich rokov, kým bude potrebné ju osviežiť náterom. Nové silikónové omietky Ceresit pôsobia ako ochranný štít na fasáde a udržia ju čistú a odolnú po dlhú dobu. Potreba renovácie sa stane zriedkavejšou a náklady na celkovú údržbu sa výrazne znížia.

Zdroj: ceresit.sk, asb.sk, estav.cz

Neodmysliteľnou súčasťou domu je fasáda, teda jeho zovňajšok. Nielenže formuje charakter, pričom je akýmsi výtvarným prvkom, ale musí spĺňať aj stanovené technické parametre. Výberu materiálov i farieb by ste tak mali venovať náležitú pozornosť.