Zelené strechy sú budúcnosť. Aké sú hlavné výhody vegetačnej strechy pre obyvateľov domu aj životné prostredie?

Vegetačné strechy nie sú žiadnym módnym výstrelkom ani riešením iba pre ekologických nadšencov. Strechy, ktoré sú zároveň domovom rôznych druhov rastlín sú v súčasnej dobe klimatických zmien preferovanou voľbou, vďaka množstvu výhod. 

Pozitívne aspekty v prospech zelených striech

Tepelný komfort interiéru domu je jednou najdôležitejších súčastí, ktorú cítime denne. Únikom tepla v zime a prehrievaniu v lete sa dá zabrániť vegetačnou strechou, ktorá vďaka svojej mikroklíme pozitívne vplýva nielen na interiér domu, ale aj na okolie. Okrem toho je aj príjemná na pohľad a jej rastlinstvo zvyšuje podiel kyslíka v ovzduší.

Zelené vegetačné strechy sú v súčasnosti bežnou súčasťou moderných bytových domov či kancelárskych budov v mestách. Fungujú ako socializačný priestor, úžitková či relaxačná záhrada, no ich hlavným prínosom je vplyv na životné prostredie a klímu. Okrem toho zelené strechy umožňujú využiť zrážkovú vodu do poslednej kvapky a zabrániť tak plytvaniu vodou a jej nadbytočný odvod do kanalizácie.

 

Zvážte všetky nároky zelenej strechy

Vegetačná / zelená strecha sa dá realizovať aj v rámci rodinného domu. Aby ste sa však mohli tešiť z jej výhod, najskôr si preverte, či je takáto úprava vhodná pre vašu stavbu. Pri plánovaní vegetačnej strechy treba zvážiť nasledovné aspekty:

  • nosnosť strechy,
  • sklon strechy,
  • slnečné a dažďové zatienenie,
  • možnosť odvodnenia strechy,

 

Zelená strecha nie je len jedna. Vyberte typ podľa vašich možností

Vegetačná strecha je premysleným a komplexným riešením. Preto na základe vyššie uvedených aspektov môžete vybrať, či na vašej streche budú skalničky, lúčne kvety alebo dokonca jazierko či zelená terasa s priestorom na grilovanie.

 

Zelená strecha s extenzívnou zeleňou

Zelené strechy sa delia na tri základné typy, a to podľa plánovanej zelene. Pri rekonštrukcii klasickej plochej strechy na zelenú je najvhodnejšou a najmenej náročnou formou skladba s extenzívnou zeleňou. Sú nenáročné na údržbu a tiež sú cenovo najdostupnejšie. Ideálne sú nízke trsovité sukulentné rastliny, ktoré sa samovoľne plošne rozrastajú a regenerujú. Medzi odporúčané rastliny patria rozchodníky, skalnice a ďalšie rastliny, ktoré sa zvládnu vysporiadať s extrémnymi podmienkami - dlhotrvajúcim suchom, vetrom a priamym slnečným žiarením.

 

Strecha s polointenzívnou zeleňou

Ani skladba s polointenzívnou zeleňou nie je príliš náročná na údržbu a dokáže fungovať bez zložitého systému umelého zavlažovania. Umožňuje výsadbu aj vyšších bylín a kríkov. Pri vrstvení substrátových dosiek hydrofilnej vlny tu dochádza k väčšej akumuláciu vody a tým aj možnosť použiť rastliny s väčšími nárokmi na vodu.

 

Skutočná záhrada na vašej streche

Najnákladnejším a najnáročnejším typom zelenej strechy je skladba s intenzívnou zeleňou. Pri výsadbe tohto druhu zelenej strechy je k dispozícii takmer neobmedzený výber rastlín. Na takúto strechu je možné vysiať trávnik, trvalky, vysadiť kríky, ale aj rôzne druhy stromov. Intenzívna zeleň však vyžaduje stálu starostlivosť a údržbu s automatickou závlahou. Je vhodná pre novostavby, nie však pre rekonštrukciu starších domov.

 

Hydrofilná vlna umožní ozeleniť aj vašu strechu 

Vďaka hydrofilnej minerálnej vlne ISOVER môžete menej náročnú zelenú strechu realizovať aj ako rekonštrukciu domu, ktorého nosná konštrukcia má isté limity. Hydrofilná minerálna vlna je ľahká a má výrazne menšie nároky na statické vlastnosti strechy než konvenčné strechové skladby so substrátmi.

Dosky z hydrofilnej minerálnej vlny plne alebo čiastočne nahrádzajú substrát v konštrukciách vegetačných striech. Sú ľahké a vzdušné, okrem ozeleňovania novostavieb sú vhodné aj pre rekonštrukcie. Dosky z minerálnej vlny ISOVER FLORA dokážu zachytiť veľké množstvo vody a následne ho postupne uvoľňovať pre potreby vegetácie na, takže strešné rastliny môžu v doskách ISOVER FLORA spoľahlivo vegetovať aj v období bez prirodzenej dažďovej zálievky. V prípade kombinácie so substrátom sa používajú ako spodná vrstva vegetačného súvrstvia.

V polointenzívnych systémoch alebo na strechách, kde je očakávaná zvýšená prevádzka na streche, napríklad majú slúžiť ako zelená terasa, je vhodné dosky FLORA doplniť spevňujúcou vrstvou ISOVER INTENSE. Vďaka ich výbornej hydroakumulácii a vysokej pevnosti v tlaku sú vhodné aj ako spodná vrstva vegetačného súvrstvia so substrátom.

 

Projekt, ktorý ocenia nielen obyvatelia domu, ale aj okolie

Hoci realizácie zelenej strechy nie je párdňovou záležitosťou, tento zložitejší projekt vám určite vykompenzujú pozitíva strešnej záhrady. Na záver si zhrňme hlavné výhody vegetačnej strechy:

  • v lete ochladzuje dom aj okolie, v zime zadržiava teplo v dome
  • šetrí náklady na vykurovanie / klimatizáciu
  • V lete znižuje teplotu okolia okolia,
  • zadržiava a zúžitkuje dažďovú vodu,
  • má akustickú funkciu - znižuje hlučnosť,

 

Ak vás projekt zelenej strechy zaujal a zvažujete jeho realizáciu, všetky praktické tipy, ako aj technické informácie a postupy nájdete na  isover.sk, kde sa o vegetačných strechách a ich realizácii môžete poradiť s odborníkom aj prostredníctvom on-line chatu.

Vegetačné strechy nie sú žiadnym módnym výstrelkom ani riešením iba pre ekologických nadšencov. Strechy, ktoré sú zároveň domovom rôznych druhov rastlín sú v súčasnej dobe klimatických zmien preferovanou voľbou, vďaka množstvu výhod.
Webstránka využíva cookies
Používaním webovej stránky vyjadrujete súhlas s využívaním súborov cookies. Tieto súbory sa používajú k zlepšeniu zobrazenia webových stránok a nepredstavujú pre užívateľa žiadne riziko. Dozvedieť sa viac