Zlepšite si doma kvalitu vzduchu

Nebezpečenstvá spojené so zlou kvalitou vnútorného ovzdušia sú mnohokrát podceňované.

 

Mnohé choroby však často priamo súvisia so znečisteným vnútorným ovzduším. Ak nevetráte a neprivádzate pravidelne čerstvý vzduch do miestností, môže to viesť k zdravotným problémom s dýchaním. Ľudia, ktorí trpia astmou, v takomto ovzduší pociťujú zhoršenie symptómov. Tieto znečisťujúce látky majú veľa podôb, ako sú:

  • plesne
  • pesticídy
  • oxid uhličitý
  • prírodné plyny (radón)
  • dokonca aj nanočastice z tlačiarní a kopírok

Tento nepríjemný koktail škodlivín je priamo spojený s vysokou mierou výskytu respiračných ochorení. Preto, pre zdravú populáciu musíme mať zdravé domovy.

 

Zdravé materiály

Mnohé z vecí, ktoré denne doma používame majú potenciál uvoľňovať plyny a ovplyvňovať kvalitu vzduchu v interiéri. Okrem toho aj mnohé stavebné materiály v minulosti obsahovali látky, ktoré mohli spôsobovať rôzne respiračné choroby. U nás v PILSTAVE však nájdete materiály, ktoré sú zdraviu prospešné, bez škodlivín. Zdravé materiály sú pre nás prioritou.

 

Vetrať je nutnosť

Okrem toho, že dbáte na produkty a materiály, ktoré kupujete, vetranie je jednoznačný spôsob, ako zlepšiť kvalitu vnútorného ovzdušia vo vašich domovoch. Pri tomto úkone dochádza k zriedeniu „chemického koktailu“, ktorý rôznymi látkami vo vašom ovzduší vznikol. Vedzte, že otváranie okien môže pomôcť, ale tento typ vetrania sa väčšinou spolieha na rozdiel tlaku vetra, ktorý je nepredvídateľný.

 

Vlhkosť vzduchu

Veľmi dobrý spôsob ako identifikovať kvalitu vzduchu vo vašich domovoch, je jednoducho vedieť, aký vlhký vzduch máte vo svojich izbách. Ak je vzduch príliš suchý a jeho relatívna vlhkosť je nižšia ako 40%, alebo príliš vlhké viac ako 60 % relatívnej vlhkosti, je to silný indikátor toho, že kvalita vášho vnútorného vzduchu je nízka. Ak dôjde k výraznému zvýšeniu vlhkosť, potom vznikajú plesne v domácnosti a zhoršujú sa aj respiračné ochorenia.

 

 

Sanácie plesní

Na sanáciu plesní sú najlepším riešením produkty ako:

  • chlórové bielidlo
  • peroxid vodíka
  • bórax
  • destilovaný biely ocot

Akýkoľvek použitý prostriedok naneste na postihnuté miesto a nechajte pôsobiť. Okrem toho, že to pleseň odstráni, prostriedky bojujú aj s rastom plesní, a teda bránia vzniku novej.

Na zlepšenie kvality vzduchu okrem sanácie a vetrania je vhodné aj osvieženie vašich domovov maľovaním stien. Dnes je široká škála farieb, ktoré sú kvalitné a zdraviu prospešné. Nájdete ich aj u nás v PILSTAVE alebo na eshope www.pilstav.sk Aj spojivá farieb sú vyrobené z kvalitných materiálov.

V prípade rozsiahlych plesní sú niekedy nutné aj stavebné úpravy. V takýchto prípadoch sa odporúča povolať si odbornú pomoc, keďže sa môže jednať o väčšie stavebné zásahy, akými sú napríklad výmena poškodenej izolácie, ktorá vznikla v priestore medzi sadrokartónom a stenou. Tam je nutné časti, ktoré nie je možné odstrániť a vymeniť, ošetriť chemikáliou, ktorá ničí plesne a následne brúsením odstrániť hrubé nečistoty. Posledným krokom je zapuzdrenie pomocou antibakteriálnej úpravy, ktoré vytvorí bariéru, aby sa pleseň nevytvárala znovu.

 

 

Nie len moderné vzduchotesné budovy by mali byť správne vetrané, ale všetky budovy si vyžadujú dostatočné vetranie či rekuperáciu. Staršie menej energeticky efektívne budovy sú často dosť netesné, ale to neznamená, že majú vo vnútri stále príjemnú čerstvú klímu. Vedzte, že vzduchotesnosť nie je zlá, avšak to nezaručuje, že kvalita vzduchu vo vašom dome bude skvelá.

 

ZDROJE: https://www.ecologicalbuildingsystems.com/post/improving-your-air-quality-home

Nebezpečenstvá spojené so zlou kvalitou vnútorného ovzdušia sú mnohokrát podceňované.